Piłkarki ręczne szykują się do batalii o wyjazd na Euro i do Rio

W środę piłkarki ręczne ekstraklasy rozegrają ostatnią kolejkę sezonu zasadniczego. Potem nastąpi w rozgrywkach przerwa w ligowych zmaganiach, która będzie przeznaczona na potrzeby reprezentacji. Polki - czwarty aktualnie zespół świata - będą walczyły w eliminacjach do mistrzostw Europy 2016 oraz zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.


W związku z tym kadra narodowa już od 3 marca rozpoczyna tygodniowe zgrupowanie w Koszalinie. Na jego zakończenie reprezentacja zmierzy się 9 marca w meczu eliminacyjnym do Euro z Węgierkami. Potem kadra przeniesie się do Budapesztu, gdzie będzie trenowała oraz rozegra spotkanie rewanżowe z reprezentacją Węgier. Do kraju kadrowiczki wrócą 13 marca, a już następnego dnia zameldują się na konsultacji szkoleniowej w Pruszkowie. Będzie to już jeden z ostatnich etapów przygotowań do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Rio, który odbędzie się w rosyjskim Astrachaniu. Tam też biało-czerwone pojadą 16 marca i już na miejscu przejdą ostatni szlif formy. Rywalizacja rozpocznie się 18 i potrwa do 20 marca. Rywalkami Polek będą reprezentacje Meksyku, Szwecji oraz gospodyń. Do Brazylii pojadą dwa najlepsze zespoły. Przypomnieć trzeba, że polskie piłkarki ręczne nigdy jeszcze w igrzyskach olimpijskich nie grały.

Selekcjoner kadry narodowej Kim Rasmussen powołał na zgrupowanie cztery zawodniczki MKS Selgros: Joannę Drabik, Weronikę Gawlik, Martę Gęgę i Agnieszkę Kocelę. Dwie kolejne piłkarki mistrzyń Polski - Kristina Repelewska i Joanna Szarawaga znalazły się na liście rezerwowej. Warto dodać, że asystentką trenera Rasmussena jest była wielokrotna reprezentantka Polski - lublinianka Iwona Nabożna.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKUSkład kadry narodowej

Bramkarki: Weronika Gawlik (MKS Selgros), Anna Wysokińska (Ankara Yenimahalle BSK - Turcja), Monika Maliczkiewicz (Handball Cercle Nimes - Francja); zawodniczki z pola: Patrycja Kulwińska, Aleksandra Zych, Aneta Łabuda, Monika Kobylińska, Katarzyna Janiszewska (wszystkie Vistal Gdynia), Agnieszka Kocela, Joanna Drabik, Marta Gęga (wszystkie MKS Selgros), Monika Stachowska, Katarzyna Pasternak, Karolina Siódmiak (wszystkie AZS Łączpol AWFiS Gdańsk), Katarzyna Kołodziejska (AZS Energa Koszalin), Małgorzata Stasiak (Pogoń Szczecin), Agnieszka Jochymek (Zagłębie Lubin), Karolina Kudłacz-Gloc (HC Lipsk - Niemcy), Klaudia Pielesz (Frisch Auf Goopingen - Niemcy), Kinga Achruk (Budućnost Podgorica - Czarnogóra), Karolina Zalewska (Issy Paris Handball - Francja).

Zawodniczki przyjeżdżające na konsultację w Koszalinie w terminie 3-6 marca: Emilia Galińska, Weronika Kordowiecka, Joanna Kozłowska (wszystkie Vistal), Aleksandra Rosiak (Zagłębie Lubin - SMS Płock),

Zawodniczki pozostające w rezerwie: Joanna Gadzina, Patrycja Królikowska (obie Pogoń Szczecin), Kristina Repelewska, Joanna Szarawaga (obie MKS Selgros), Hanna Sądej (AZS Energa Koszalin).

Kadra szkoleniowa: Kim Rasmussen - trener główny, Iwona Nabożna - trenerka asystentka, Antoni Parecki - trener asystent,

Zygfryd Kuchta - kierownik drużyny.