Nie będzie derbów Motoru z Avią na Krochmalnej. Ale z Lublinianką już tak!

Znamy już terminarz trzeciej ligi piłkarskiej, w której od tego sezonu będą występować dwie lubelskie drużyny - Motor i Lublinianka. Kalendarz został tak ułożony, że oba zespoły powinny rozegrać mecz derbowy na stadionie przy ul. Krochmalnej.
W zeszłym sezonie Lublin miał jednego reprezentanta na III ligowym froncie - Lubliniankę. Teraz do zespołu z Wieniawy dołączył lubelski Motor, który mimo szumnych zapowiedzi o awansie do I ligi z hukiem spadł na czwarty poziom rozgrywek.

Teraz w kadrze żółto-biało-niebieskich doszło do kolejnej rewolucji. Z zespołem pożegnało się kilku doświadczonych zawodników z Maciejem Tatajem, Mateuszem Pawłowiczem i Damianem Falisiewiczem na czele. Skład ma zostać uzupełniony wychowankami, a także zdolnymi graczami z regionu. Mimo że klub pozyskał nowego sponsora strategicznego - firmę Ursus, prezes Motoru Waldemar Leszcz zapowiada, że o awans lublinianie mają się bić dopiero w kolejnym roku.

Lublinianka w zeszłym sezonie zajęła 11. miejsce w tabeli i zachowała status trzecioligowca. Jednak trudno nazwać ten wynik zadowalającym. Piętą achillesową ekipy z Wieniawy były mecze na własnym obiekcie, które w większości zostały przez nią przegrane. Teraz ma się to zmienić.

Na Krochmalnej dopiero po meczu reprezentacji

Wracając do terminarza. W tym sezonie w III lidze grać będzie 18 zespołów. Zwycięzca rozgrywek przystąpi do meczów barażowych o II ligę z innymi zespołami, które okażą się najlepsze w innych trzecioligowych grupach. Z kolei do niższej klasy rozgrywkowej może spaść nawet aż pięć zespołów - będzie to uzależnione od tego, ile drużyn z Lubelszyczyzny lub Podkarpacia pożegna się z II ligą.

Motor zainauguruje rozgrywki starciem z Resovią. Nie zostanie ono jednak rozegrane na stadionie przy ul. Krochmalnej. Podobnie jak mecz z sąsiadem zza miedzy - świdnicką Avią. Mecze lublinian z zespołem ze Świdnika od lat należą do tych z gatunku podwyższonego ryzyka. A to dlatego, że kibice obu klubów, łagodnie mówiąc, nie przepadają za sobą. Do tej konfrontacji dojdzie 31 sierpnia. Pierwsze spotkanie Motor i Lublinianka na obiekcie przy Krochmalnej będą mogły rozegrać dopiero po 9 października. Tego dnia na lubelskim stadionie odbędzie się oficjalny mecz otwarcia. Zmierzą się w nim reprezentacje Polski i Włoch do lat 20.

Jest więc wielce prawdopodobne, że Motor pierwszy mecz przy Krochmalnej zagra 11 lub 12 października z Wisłoką Dębica, a Lublinianka tydzień później zmierzy się na Krochmalnej z Izolatorem Boguchwała. Z kolei lubelskie derby zaplanowano na 25-26 października. Jako pierwsi w roli gospodarzy wystąpią piłkarze Motoru.

Szlifują formę w sparingach

Zanim jednak ruszą rozgrywki ligowe, oba zespoły mają przed sobą szereg sparingów do rozegrania. Już w środę Lublinianka zmierzy się z IV-ligowym Orionem Niedrzwica, a Motor tego samego dnia zagra z Tomasovią Tomaszów Lubelski. Natomiast w sobotę Motorowcy rozegrają u siebie mecz Pucharu Polski. Ich przeciwnikiem będzie Jarota Jarocin, która w poprzednim sezonie zajęła 17. miejsce w tabeli II ligi grupy zachodniej i tak samo jak Motor spadła o klasę niżej.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKUMecze Motoru i Lublinianki w rundzie jesiennej:

9-10 sierpnia: Motor Lublin - Resovia, Orzeł Przeworsk - Lublinianka

13 sierpnia: Lublinianka - Stal Rzeszów, Chełmianka Chełm - Motor Lublin

16-17 sierpnia: Motor Lublin - Wólczanka Wólka Pełkińska, Orlęta Radzyń Podlaski - Lublinianka

23-24 sierpnia: Lublinianka - Wisłoka Dębica, Izolator Boguchwała - Motor Lublin

30-31 sierpnia: Motor Lublin - Avia Świdnik, Sokół Sieniawa - Lublinianka

6-7 września: Avia Świdnik - Lublinianka, Motor Lublin - Stal Kraśnik

10 września: Hetman Żółkiewka - Motor Lublin, Lublinianka - Karpaty Krosno

13-14 września: JKS 1909 Jarosław - Lublinianka, Motor Lublin - Podlasie Biała Podlaska

20-21 września: Orzeł Przeworsk - Motor Lublin, Lublinianka - Tomasovia Tomaszów Lubelski

27-28 września: Resovia - Lublinianka, Motor Lublin - Stal Rzeszów

4-5 października: Orlęta Radzyń Podlaski - Motor Lublin, Lublinianka - Chełmianka Chełm

11-12 października: Wólczanka Wólka Pełkińska - Lublinianka, Motor Lublin - Wisłoka Dębica

18-19 października: Sokół Sieniawa - Motor Lublin, Lublinianka - Izolator Boguchwała

25-26 października: Motor Lublin - Lublinianka Wieniawa Lublin

2 listopada: Lublinianka - Stal Kraśnik, Karpaty Krosno - Motor Lublin

8-9 listopada: Motor Lublin - JKS 1909 Jarosław, Hetman Żółkiewka - Lublinianka

11 listopada: Lublinianka - Podlasie Biała Podlaska, Tomasovia Tomaszów Lubelski - Motor Lublin