Rugby Europe Trophy. Na początek Polska gra z Ukrainą

W przyszłą sobotę reprezentacja polskich rugbistów rozpocznie na Arenie Lublin rywalizację w Rugby Europe Trophy. Pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie Ukraina, a w kadrze na to spotkanie znalazło się czterech graczy lubelskich Budowlanych.
Nowy trener reprezentacji Blikkies Groenewald powołał Stanisława Powałę-Niedźwieckiego, Jakuba Bobruka, Piotra Psuja i Piotra Wiśniewskiego. Ponadto asystentami pochodzącego z RPA szkoleniowca są lublinianie Stanisław Więciorek i Andrzej Kozak. Wracając do samego meczu, Ukraina jest zespołem znanym nie tylko polskim rugbistom, ale także i kibicom, bo w ubiegłym sezonie te reprezentacje także walczyły ze sobą w Lublinie. Wówczas górą byli nasi wschodni sąsiedzi, którzy wygrali 20:17, choć punkty decydujące o zwycięstwie zdobyli tuż przed zakończeniem spotkania. W ogóle na jedenaście do tej pory rozegranych spotkań tylko raz triumfowali Polacy. - Mam nadzieję, że zostanie pobity rekord frekwencji sprzed roku, kiedy to na mecz z Ukraińcami przyszło ponad 5,5 tys. widzów - mówił podczas konferencji prasowej prezes MOSiR Jacek Czarecki. - Liczę też na to, że teraz uda nam się wygrać.

Od tego sezonu zmieniła się formuła tych rozgrywek, a także nazwa, bo wcześniej był to Puchar Narodów. - W ostatnich trzech edycjach cykl był dwuletni, teraz zakończymy zmagania 22 kwietnia 2017 roku. Poprzednio rozgrywany był mecz i rewanż, a teraz będzie tylko jedno spotkanie - wyjaśnia Robert Małolepszy, sekretarz generalny Polskiego Związku Rugby.

- My będziemy walczyli o wejście do Championship. Zdobywca pierwszego miejsca awansuje, natomiast ostatni zespół spadnie do niższej klasy.

Przeciwnikami Polaków w grupie oprócz Ukraińców będą reprezentacje: Holandią, Mołdawii, Portugalii, która spadła z Dywizji 1 A i Szwajcarii. - W tej grupie nie ma zdecydowanego faworyta, ale też nikt nie odstaje, co sprawia, że rozgrywki zapowiadają się bardzo interesując - przyznaje Maciej Brażuk, menadżer reprezentacji. - Mam nadzieję, że z Ukrainą zagramy w optymalnym składzie. Kadra zbiera się na zgrupowanie 20 września w hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej, skąd przyjedziemy do Lublina.

Bardzo podekscytowany tym spotkaniem jest Blikkies Groenewald. - To ogromny honor prowadzić polską reprezentację - stwierdził szkoleniowiec. - Jest już opracowany program przygotowania fizycznego, który od maja zawodnicy realizują. Nie mogę się doczekać jak on zadziała, szczególnie w meczu z Ukraińcami, bo mamy tu coś do udowodnienia. Natomiast jeśli chodzi o styl naszej gry, to będzie on dopasowany do polskiego charakteru. Program rozwoju rugby jest zaplanowany na pięć lat i myślę, że po upływie tego czasu będziemy już w zupełnie innym miejscu. Przypomnę, że teraz Polacy są na 37 miejscu w światowym rankingu, a Ukraina jest 27. - Treningi z trenerem Groenewaldem są bardzo ciężkie, ale kultura pracy olbrzymia - dodaje Stanisław Powała-Niedźwiecki. - Ich jakość jest zupełnie inna, podobnie jak godziny rozpoczęcia. Dla przykładu pierwsze zajęcia zaczynają się o godz. 6 rano. Niemniej jednak, aby się rozwijać trzeba pracować.

Oczywiście oprócz meczu seniorów z Ukrainą odbędzie się kilka imprez towarzyszących. - W programie mamy międzynarodowy turniej dla dzieci do lat 11 i 13, spotkanie weteranów Polski i Ukrainy, a także przygotowaliśmy wiele innych atrakcji - mówi Jacek Zalejarz, prezes Budowlanych i jednocześnie wiceprezes PZRug. - Dlatego też zapraszam wszystkich sympatyków rugby i nie tylko do przyjścia na stadion przy ul. Krasińskiego oraz na Arenę Lublin.

Bilety w cenie 20 i 10 zł można już nabywać na portalu kupbilet.pl. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.30 będzie też transmitowane przez telewizję Polsat Sport News.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKUTerminarz spotkań Polaków

Polska - Ukraina, 24 września 2016

Portugalia - Polska, 18 luty 2017

Mołdawia - Polska, 18 marca 2017

Polska - Holandia, 8 kwietnia 2017

Polska - Szwajcaria, 22 kwietnia 2017