Hans Nielsen wraca nad Bystrzycę. Polska kontra Dania

W piątek kibiców żużla czekają nie lada emocje. W Lublinie zmierzą się reprezentacje Polski i Danii. Według ostatnich doniesień oba zespoły wystartują w najmocniejszych składach na jakie obecnie je stać. W drużynie gości prowadzonej przez Hansa Nielsena pojedzie także słynny Nicki Pedersen, który ostatnio nie był powoływany do kadry.
Będzie to także powrót tor przy al. Zygmuntowskich jednego z największych żużlowców w historii tej dyscypliny sportu - chodzi oczywiście o Hansa Nielsena. Ten wielokrotny mistrz świata był niegdyś zawodnikiem Motoru i wraz z tym klubem odniósł największy sukces w historii lubelskiego żużla, mianowicie w 1991 roku wywalczył tytuł wicemistrza Polski. Teraz Nielsen wystąpi nad Bystrzycą w innej roli - został bowiem trenerem reprezentacji Danii. Wprawdzie zespół po jego wodzą nie zdołał stanąć w tegorocznym Pucharze Świata na podium, ale nie trzeba nikogo przekonywać, jak groźna to jest drużyna. Tym bardziej, że w Lublinie wystąpi z trzykrotnym byłym indywidualnym mistrzem świata Nickim Pedersenem, który na PŚ powołania nie otrzymał. Hans Nielsen uważa, że mecz z Polską jest bardzo prestiżowym spotkaniem, i to że jego zespół nie zdobył medalu w tegorocznym Pucharze Świata, nie oznacza, że Duńczycy zamierzają w Lublinie przegrać. Wręcz przeciwnie, drużyna będzie chciała pokazać, że jest od gospodarzy lepsza. Pary zostaną ustawione w ten sposób, aby rutyna przeplatała się z młodością, co ma w przyszłości przynieść określone korzyści. Zresztą z podobnego założenia wyszedł trener biało-czerwonych Marek Cieślak, który obok bardzo doświadczonych - Piotra Protasiewicza czy Janusza Kołodzieja powołał młodszą generację w osobach Przemysława Pawlickiego, Bartosza Zmarzlika czy Macieja Janowskiego.

Wszystko wskazuje na to, że mecz obejrzą także kibice gości, bo swój przyjazd zapowiedziała już zorganizowana grupa sympatyków speedwaya z Danii.

Spotkanie zostanie rozegrane 2 września (piątek) o godz. 20. Ceny biletów na mecz - normalny: 40 zł, ulgowy: 25 zł (przysługuje kobietom, dzieciom i młodzieży uczącej się do 26 roku życia, emerytom oraz rencistom. Wejściówki można nabywać za pośrednictwem serwisu www.eventim.pl, w salonach Empik, sklepach Media Markt i Saturn.

Coś dla ducha

Nie tylko czysto sportowe atrakcje będą w programie zawodów. W dniu meczu od godz. 18 na stadionie zostanie otwarte stoisko, na którym będzie można nabyć książki o tematyce żużlowej - i nie tylko - napisane przez Macieja Maja. Chętni mogą kupić mi. in. "Z Koziołkiem na plastronie" przybliżającą historię lubelskiego żużla, "DaDi - przerwany wyścig" - opisującą tragiczne losy mistrza świata juniorów Roberta Dadosa, "Ring Wolny" poświęconej jednej z legend polskiego boksu - Stanisławowi Zalewskiemu oraz najnowszą pozycję tego autora - i jakże na czasie, mianowicie zatytułowaną "Hans Nielsen - "Profesor" w Lublinie". Oczywiście Maciej Maj będzie do dyspozycji zainteresowanych jego twórczością. Być może sam Nielsen zdoła wykroić ze swojego niezwykle napiętego harmonogramu - przecież prowadzi drużynę - kilka minut i też na stoisku zasiądzie.

Spotkanie z "Profesorem"

Natomiast w przeddzień potyczki, czyli w czwartek kibice będą mogli spotkać się z Hansem Nielsenem, który był pierwszym obcokrajowcem startującym w barwach polskiego klubu, a w Lublinie był witany - jak sam wspomina - niczym gwiazda rocka. Słynny "Profesor", bo tak Duńczyka nazywano spotka się z fanami 1 września o godz. 18 w lubelskiej Galerii Olimp mieszczącej się przy Al. Spółdzielczości Pracy 34. - Bardzo cieszę się z możliwości spotkania z lubelskimi kibicami. Zawsze miło jest tutaj wrócić - powiedział Hans Nielsen.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKUAwizowane składy

Dania: 1. Michael Jepsen Jensen 2. Nicki Pedersen 3. Bjarne Pedersen 4. Anders Thomsen 5. Leon Madsen 6. Peter Kildemand.

Polska: 9. Piotr Protasiewicz 10. Grzegorz Zengota 11. Maciej Janowski 12. Przemysław Pawlicki 13. Bartosz Zmarzlik 14. Janusz Kołodziej.