Pszczółki poznały rywalki w europejskich pucharach

Na Łotwie odbyło się losowanie grup rozgrywkowych Eastern European Women's Basketball League. Zdobywczynie Pucharu Polski - koszykarki lubelskiej Pszczółki AZS UMCS zagrają w grupie A.
Rywalkami akademiczek będą następujące zespoły: Tsmoki Mińsk (Białoruś), Kibirkstis Wilno (Litwa), Avangard Kijów (Ukraina), Good Angels Koszyce (Słowacja) i wielce utytułowany TTT Ryga (Łotwa), który zresztą będzie bronił zdobytego w ubiegłym sezonie trofeum, bo właśnie Łotyszki wygrały pierwszą edycję tych zainaugurowanych w sezonie 2015/2016 rozgrywek. W tej rywalizacji startują zespoły z Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej. W minionym sezonie wystąpiło osiem drużyn zespołów z sześciu państw: Białorusi, Estonii, Polski, Kazachstanu, Litwy i Łotwy. Nasz kraj reprezentował Basket 90 Gdynia, który wywalczył drugą pozycję. Teraz też zespół z Wybrzeża zagra, z tym że w grupie B. - Nie są to typowe, europejskie rozgrywki w których udział jest zazwyczaj bardzo kosztowny. Tutaj koszty są znacznie mniejsze, bo klub - gospodarz nie opłaca sędziów, a na organizację turnieju środki ma zapewnione. Nie ma też tak wielu formalności. Dla nas to bardzo cenne doświadczenie. Nie stawiamy sobie konkretnego celu, nie myślimy o wyniku, chcemy sprawdzić się na tle silniejszych zespołów. We wrześniu odbędzie się pierwszy turniej. To akurat czas kiedy przygotowujemy się do startu Tauron Basket Ligi Kobiet. Możliwość grania z silnym, europejskim rywalem będzie dla nas na wagę złota. To bardzo pożyteczne doświadczenie - stwierdził na klubowej stronie internetowej Dariusz Gaweł, prezes zarządu AZS UMCS .

Ogółem do tych zmagań przystąpi 12 drużyn podzielonych na dwie sześciozespołowe grupy (A i B) i grające systemem każdy z każdym. W kolejnej rundzie trzy najlepsze zespoły z grupy A zmierzą się z trzema najsłabszymi grupy B i odwrotnie. Następnie osiem najlepszych zespołów trafi do Final Eight.

Pierwszy turniej odbędzie się 22 - 25 września w Rydze, drugi w Lublinie (2 - 4 grudnia), a trzeci w Wilnie (5 - 8 stycznia 2017). Natomiast gospodarzem Final Eight, który zostanie rozegrany w dniach 30 marca - 2 kwietnia 2017 roku będą Koszyce.