Karate na Rynku Wielkim. Rusza letnia akademia

W sobotę w Zamościu rusza kolejna edycja Letniej Akademii Karate. Przez najbliższy tydzień będzie podnosiło swoje umiejętności ponad 200 zawodników i zawodniczek z kraju i zagranicy, a akcję zakończy XXIX Międzynarodowy Turniej o Puchar Roztocza.


Polskie karate tradycyjne zapisało piękną kartę w historii tej sztuki walki zarówno w Europie, jak i na świecie. Od lat biało-czerwoni dominują na międzynarodowych planszach. To właśnie w naszym kraju powstało Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo - Stara Wieś". Położony w malowniczej scenerii Przedborskiego Parku Krajobrazowego i utrzymany w stylu japońskim ośrodek jest najnowocześniejszy na świecie.

Olbrzymi wkład w rozwój tej dyscypliny sportu wnoszą także zawodnicy i trenerzy z Lubelszczyzny. To właśnie z tego regionu wywodzi się cała plejada medalistów mistrzostw świata i Europy. Tu pierwsze kroki stawiali tak wybitni zawodnicy i zawodniczki jak m.in.: mistrzowie świata i Europy Justyna Marciniak, Daniel Iwanek czy prekursor tej dyscypliny sportu w naszym regionie, także mistrz globu sprzed 33 lat, a potem szkoleniowiec i wychowawca całej plejady późniejszych medalistów największych imprez na świecie sensei Andrzej Maciejewski. To właśnie on był twórcą tej akademii i oczywiście pomysłodawcą Międzynarodowego Turnieju o Puchar Roztocza, który w tym roku odbędzie się już po raz 29. - Nasza akademia jest najstarszą tego typu aktywnością w Europie - mówi Andrzej Maciejewski. - W tym roku weźmie w niej udział ponad 200 uczestników, w tym nawet gość z Japonii. Zaczynamy jak zwykle od treningu na Rynku Wielkim, który odbędzie się dziś o godz. 12. Swój w nim udział zapowiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Będziemy ćwiczyli przez tydzień. Natomiast w przyszłą sobotę - 11 lipca - zostanie rozegrany turniej. Honorowym gościem imprezy będzie prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Włodzimierz Kwieciński, który w Zamościu będzie obchodził swoje 60. urodziny. Natomiast honorowy czarny pas otrzyma burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski. Na imprezę zaprosiliśmy też elitarne grono posiadaczy tego wyróżnienia z Lubelszczyzny. Serdecznie zachęcam wszystkich sympatyków sportu i nie tylko do obejrzenia zarówno treningu, jak i turnieju.DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU