Królowa sportu będzie miała piękny stadion. Prace ruszą we wrześniu

Stadion lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego zmieni się nie do poznania. Projekt na jego przebudowę otrzymał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 10 mln zł. Całość prac będzie kosztowała 34 mln zł.
- Na etapie pozyskiwania środków bardzo mocno nas wspierało środowisko lekkoatletyczne, zresztą podobnie było przy budowie basenu olimpijskiego z pływakami - pokreślił prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Pozytywna decyzja ministerstwa daje nam zielone światło na rozpoczęcie prac inwestycyjnych, chcemy jeszcze w tym miesiącu uruchomić postępowanie przetargowe. Po przebudowaniu stadionu będziemy mieli chyba najlepszą bazę lekkoatletyczną w Polsce, bo już mamy specjalistycznego orlika i halę do królowej sportu.

- Jednymi z podstawowych dyscyplin sportu w naszym mieście są pływanie i lekkoatletyka, dlatego sportowcy muszą mieć odpowiednie warunki. Niedługo oddany zostanie do użytku basen, a teraz przyszła pora na stadion - mówi posłanka Magdalena Gąsior-Marek, która zabiegała o środki na obie te inwestycje.

Stadion zostanie wyposażony w krytą trybunę, która powstanie od strony al. Piłsudskiego. Pomieści się na niej 1400 osób. Pod nią zostanie wkomponowany nowy budynek klubowy z całym zapleczem. Powstaną także nowe bieżnie, rzutnie i skocznie. Natomiast na wale nad Bystrzycą zostanie wybudowana bieżnia treningowa o długości 160 metrów. Będzie też oświetlenie, nagłośnienie, monitoring i tablica wyników. Natomiast od strony stadionu Motoru zostanie zainstalowany ekran akustyczny. Będą także przebudowane drogi wewnętrzne i powstaną nowe miejsca parkingowe, konkretnie 44. Oczywiście wszelkie plany były konsultowane z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Prace powinny się rozpocząć we wrześniu 2015 roku od robót rozbiórkowych, a cały cykl budowy powinien zostać zakończony w ciągu 24 miesięcy.

Planowany zakres prac sprawi, że stadion będzie spełniał wymogi Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki, co pozwoli na organizowanie zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów, juniorów i młodzieżowców oraz mityngów międzynarodowych.

Całkowity koszt prac wyceniono na 34 mln zł. - Zabiegaliśmy o większe dofinansowanie - dodaje prezydent Żuk. - Dostaliśmy 10 mln, ale będziemy występowali z wnioskiem do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zwiększenie tej kwoty.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU