Rajd Dakar. Mistrz świata juniorów pokonał kolejny etap

Lubelski motocyklista Jakub Piątek ma już za sobą trzeci etap Rajdu Dakar. W klasyfikacji generalnej wychowanek KM Cross awansował o jedną pozycję i jest 43. Prowadzi Hiszpan Joan Barreda Bort.
Wtorkowy etap był lżejszy od tego z poprzedniego dnia, który był morderczy, a na dodatek Kuba Piątek miał wypadek na trasie i zmagał się z awarią motocykla. - Były problemy techniczne, ale szybko sobie z nimi poradziłem. Zaliczyłem też wywrotkę, tracąc dźwignię od sprzęgła, więc resztę odcinka jechałem bez sprzęgła. Końcówka była bardzo ciężka, w wielkim kurzu, piachu. W opinii niektórych zawodników był to ponoć najtrudniejszy odcinek, jaki kiedykolwiek musieli przejechać na Dakarze. Mam nadzieję, że trudniej już nie będzie, choć w tym rajdzie wszystko jest możliwe - mówił po drugim etapie dla strony Orlen Teamu mistrz świata juniorów w cross country Kuba Piątek. W nocy mechanicy doprowadzili motocykl do należytego porządku i lublinianin stanął do kolejnego etapu - z San Juan do Chilecito. Tym razem uczestnicy mieli do przejechania 657 km, z czego 220 km stanowił odcinek specjalny. Nieoczekiwanie pierwszy na metę przyjechał debiutujący w tej imprezie Matthias Walkner z Austrii (2.34,28), a drugi był Hiszpan Marco Coma. Najszybszy z Polaków był Jakub Przygoński, który został sklasyfikowany na 27. pozycji. Piątek uzyskał czas 3.11,22 i zajął 50. miejsce.

Środowy, czwarty etap z Chilecito do Capiapo też zapowiada się niezwykle ciężko. Zawodnicy będą musieli pokonać aż 909 km, w tym 315 km to odcinek specjalny.

Warto dodać, że w tym rajdzie motocykliści mają do pokonania 9295 km, a trasa wiedzie przez terytorium trzech państw - Argentyny, Boliwii i Chile. Metę imprezy, która ma zakończyć się 17 stycznia - podobnie zresztą jak start zlokalizowano w Buenos Aires.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKUWyniki III etapu: 1. Matthias Walkner (Austria/KTM) - 2.34,28, 2. Marc Coma (Hiszpania/KTM) + 40 s, Joan Barreda Bort (Hiszpania/Honda) + 1.53..., 27. Jakub Przygoński (Polska/KTM) + 18.34, 50. Jakub Piątek (Polska/KTM) + 36,54. Klasyfikacja generalna: 1. Barreda - 9:43.05, 2. Paulo Goncalves (Portugalia/Honda) + 5.33, 3. Walkner + 10.33 ... 22. Przygoński + 55.36, 43. Piątek + 2.09,00.