Stalma AZS UMCS grała z liderem ambitnie, ale poległa

Koszykarze II-ligowej Stalmy AZS UMCS nie sprostali liderowi z Przemyśla. MCS Daniel Gimbaskets 2 okazał się w Lublinie lepszy o siedem punktów i zachował miano drużyny niepokonanej.
Było to ostatnie spotkanie pierwszej rundy. Gospodarze przystąpili do tej potyczki osłabieni, bo z powodu kontuzji nie mogli wystąpić Bartłomiej Karolak i grający trener Przemysław Łuszczewski. Mimo tego mecz miał bardzo zacięty przebieg.

Lepiej zaczęli gospodarze, którzy szybko objęli prowadzenie i choć przemyślanie mocno naciskali, zdołali pierwszą kwartę wygrać 19:15. Kolejna odsłona miała podobny przebieg. To akademicy nadawali ton grze i skrzętnie wykorzystywali błędy popełniane przez drużynę gości. Do przerwy Stalma AZS UMCS prowadziła 37:32.

Niestety, druga połowa była już zdecydowanie słabsza w wykonaniu gospodarzy, którzy kompletnie stracili skuteczność pod koszem rywali. Faktem jest, że przemyślanie znacznie lepiej bronili, ale drużyna lubelska zdołała w trzeciej kwarcie rzucić zaledwie sześć punktów przy 18 gości. To sprawiło, że przed ostatnią odsłoną zespół trenera Łuszczewskiego przegrywał 43:50. Niestety, tej straty już się udało odrobić i mimo ambitnej walki akademicy zeszli z parkietu pokonani. Była to ich trzecia porażka w tym sezonie.

W następnej kolejce, która rozpoczyna rundę rewanżową, Stalma AZS UMCS zmierzy się za tydzień na własnym parkiecie ze stołeczną Polonią.

Stalma AZS UMCS 61

MCS Daniel Gimbaskets 2 68

Kwarty: 19:15, 18:17, 6:18, 18:18.

Stalma AZS UMCS: Wiśniewski 21 (1), Adam Myśliwiec 13, Dawid Myśliwiec 10 (1), Krzeszowski 7 (1), Stefaniuk 5 (1) oraz Adameczek 5, Beczek, Chabros.

Gimbaskets: Makuch 19 (2), Bal 16 (1), Mikołajko 13 (2), Płocica 9 (1), Kazura 8 oraz Kuriańczyk 2, Majka 1, Kus, Strzępek

Pozostałe wyniki IX kolejki: Sokół Ostrów Mazowiecka - AZS AGH Alstom Kraków 65:94, KS Piaseczno - Księżak Łowicz 67:98, Polonia Warszawa - Wisła Kraków 77:63, MKS Skierniewice - ŁKS SMS MG13 Łódź 88:57.

10.KS Piaseczno99603-749

Porażka po zaciętej walce. Koszykarze Stalma AZS UMCS przegrali swoje trzecie spotkanie w II lidze. Lepszy okazał się zespół Daniel Gimbaskets Przemyśl, który wygrał 68:61.

Ekipa z Przemyśla w ośmiu dotychczasowych spotkaniach nie odniosła porażki. Stalma natomiast dwa razy musiała uznać wyższość rywali. Obie drużyny dobrze znają się z parkietów trzecioligowych. W dwóch spotkaniach z poprzedniego sezonu raz triumfowali lublinianie, a raz gracze z Przemyśla. Dodatkowo "Akademicy" musieli sobie radzić bez kontuzjowanych Bartłomieja Karolaka i Przemysława Łuszczewskiego.

Na parkiecie od samego początku trwała twarda walka. Gospodarze szybko objęli prowadzenie 6:2. Goście grali jednak dobrze w obronie i mecz się wyrównał. Końcówka należała do Stalmy, która zbudowała sobie niewielką zaliczkę przed kolejna kwartą - 19:15.

Kolejne 10 minut to ponownie pokaz twardej koszykówki po obu stronach parkietu. Gospodarze byli skuteczni w ataku, dzięki czemu systematycznie powiększali swoja przewagę. Przyjezdni spuścili nieco z tonu i zaczęli popełniać dużo błędów. Często także faulowali, przez co podopieczni Przemysława Łuszczewskiegoniemal każdą próbę z linii rzutów wolnych zamieniali na punkty. Na przerwę gospodarze schodzili prowadząc 37:32.

Obraz gry w drugiej połowie zupełnie się zmienił. Koszykarze Stalmy w trzeciej kwarcie rzucili tylko 6 punktów. Przyjezdni zdecydowanie poprawili grę w defensywie. Stosowali wysoki pressing i uniemożliwiali rozgrywanie akcji w ataku pozycyjnym. Przed ostatnią kwartą goście prowadzili 50:43.

Ostatnia część spotkania była bardzo wyrównana. Niestety koszykarze Stalmy ostatnie 7 minut musieli rozegrać bez swojego kapitana Dawida Myśliwca, który musiał opuścić parkiet za piąty faul. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego pudłowali zbyt wiele rzutów, aby myśleć o odrobieniu strat. Ostatecznie przegrali całe spotkanie 61:68. Najlepiej w tym meczu spisał się Mateusz Wiśniewski, który zdobył 21 punktów, dołożył 6 zbiórek i 3 asysty.

- Nie udało się, ale robiliśmy wszystko co w naszej mocy, żeby ten mecz wygrać. Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, że dałem z siebie wszystko. Ciężko mi nawet powiedzieć dlaczego przegraliśmy. Wydaje mi się, że trzecia kwarta była kluczowa. Daliśmy się rozhulać przeciwnikowi, odrobił starty i wyszedł na prowadzenie. Niestety, nie udało nam się wygrać - mówił po meczu środkowy Stalmy Adam Myśliwiec.

- W pierwszej połowie mieliśmy ogromne problemy w grze 1 na 1 i z egzekwowaniem pewnych rzutów w ofensywie. Po przerwie poprawiliśmy naszą grę. Zaczęliśmy zdecydowanie lepiej bronić, nasze akcje były szybsze, wróciła nasza skuteczność i od trzeciej kwarty kontrolowaliśmy to spotkanie - wyjaśniał trener Gimbaskets -Maciej Milan.

Kolejne spotkanie Stalma rozegra za tydzień o godzinie 15. Ich rywalami będzie ekipa ze stolicy - Polonia Warszawa.

Trener: Przemysław Łuszczewski

Trener: Maciej Milan

Sędziowie: Marcin Miszkiewicz, Tomasz Seferyński