Na Globusie zagrają dla chorego trenera. Polska kontra reszta świata

Kibiców piłki ręcznej na Lubelszczyźnie czeka nie lada gratka. W lubelskiej hali na Globusie 14 grudnia o godz. 17.30 zaprezentuje się plejada światowych gwiazd tej dyscypliny sportu. Przeciwko sobie zagrają bowiem reprezentacja Polski i drużyna reszty świata składająca się z zagranicznych graczy PGNiG Superligi. Wszystko po to, by pomóc w walce z ciężką chorobą drugiemu trenerowi Vive Tauron Kielce Tomaszowi Strząbale.
Półtora roku temu u asystenta Talanta Dujszebajewa wykryto nowotwór układu krwiotwórczego. Przez długi czas szkoleniowiec dzielnie walczył z chorobą. Niestety, w ostatnim czasie jego stan zdrowia się pogorszył. Niezbędna jest tzw. terapia CRd. Stosowana jest tylko w USA i przynosi aż 64 proc. wyleczeń. Jest jednak bardzo droga - kosztuje ponad milion złotych. Strząbała zamierza jednak wygrać z nowotworem.

Zaczęli zawodnicy

Akcję zapoczątkowali sami zawodnicy Vive Targów Kielce, którzy grają w polskiej ekstraklasie, i we własnym gronie zebrali ponad 100 tys. zł. - Tomek związany jest z klubem z Kielc już od kilkudziesięciu lat. Nazwisko Strząbała w kieleckiej piłce ręcznej wiele znaczy. Wcześniej podwaliny pod rozwój klubu budował tata Tomka, pan Edward - mówi dyrektor Vive Tauron Kielce Radosław Wasiak, który we wtorek gościł w Lublinie. - Tomek przez wiele lat prowadził grupy młodzieżowe naszego klubu i wielokrotnie sięgał po medale mistrzostw Polski, z każdego kruszcu. Od siedmiu lat jest drugim trenerem pierwszego zespołu. W tym czasie odniósł kolejne sukcesy. Najpierw jako asystent Bogdana Wenty, a teraz Talanta Dujszebajewa. Jest bardzo ważnym ogniwem Vive - dodaje Wasiak.

Plejada Gwiazd, a wśród nich gracze Azotów

By zebrać niezbędne środki dla trenera Strząbały, do Lublina przyjedzie kadra Polski wraz z trenerem Michaelem Bieglerem. A znajdą się w niej zawodnicy, którzy grają na co dzień w PGNiG Superlidze, i będzie to dla nich początek przygotowań do mistrzostw świata, które odbędą się w Katarze. Z kolei w składzie reszty świata nie zabraknie medalistów mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. Jak zapewniają organizatorzy, nasze miasto zostało wybrane nie przez przypadek - wszak gra w nim najlepszy polski zespół żeński i piłka ręczna jest na Lubelszczyźnie bardzo popularna. - Zaproszenia zostały wysłane do Rodrigo Corralesa, Ivana Nikcevicia, Emila Racotei, Valentina Ghionei czy Tiago Rochy. W meczu zagrają też wszyscy obcokrajowcy z naszego zespołu. Dodatkowo chcielibyśmy, aby w spotkaniu wzięli udział także piłkarze Azotów Puławy - Nikola Prce, Marko Tarabochia i Vadim Bogdanov - wylicza Wasiak.

Na tym jednak nie koniec. Na parkiecie nie zabraknie również byłych reprezentantów kraju, m.in. Mariusza Jurasika, Patryka Kuchczyńskiego i Grzegorza Tkaczyka. Kibice nie będą więc mieli prawa się nudzić.

Aukcje dla kolekcjonerów

Sam mecz to jednak nie wszystko. - W poprzednim tygodniu przedstawiliśmy harmonogram działań na najbliższe dni, bo nie ukrywam, że przy takiej chorobie czas jest kwestią determinującą - mówi Wasiak. Od meczu Ligi Mistrzów z Kadetten Schaffhausen w niedzielę 30 listopada w Hali Legionów będzie można kupić cegiełki w cenie 20, 50 i 100 zł. W zamian za to kibice dostaną zdjęcie drużyny mistrzów Polski z autografami. Na ligowym meczu z Nielbą Wągrowiec (13 grudnia) zostaną przeprowadzone kolejne licytacje.

Natomiast od początku grudnia w portalu Allegro.pl rozpoczną się aukcje wielu cennych gadżetów i pamiątek. Wylicytować będzie można koszulki reprezentacji Hiszpanii, w których grali Julen Aguinagalde i Chema Rodriguez, koszulkę Manuela Strleka z kadry Chorwacji, a nawet meczowy trykot Dujszebajewa. Do zdobycia będą także medale mistrzostw Polski zespołu Vive, brąz z zeszłorocznych rozgrywek Final Four i wiele, wiele innych przedmiotów. Aukcja potrwa do 10 grudnia.

Specjalna strona akcji

Wracając do samego meczu, zostanie on rozegrany 14 grudnia o godz. 17.30 w hali Globus. Bilety będzie można kupować w kasach hali Globus i w portalu ebilet.pl najprawdopodobniej od czwartku. Wtedy też zostaną podane ceny wejściówek. Dodatkowo bezpośrednią relację z meczu reprezentacji Polski z resztą świata przeprowadzi telewizja Polsat. - Uzgodniliśmy z organizatorami, że całkowity dochód z biletów i wszelkich reklam zostanie przeznaczony dla Tomka. Wszystkie bieżące działania można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie www.dlatomka.pl - kończy dyrektor Vive.

Pieniądze na leczenie Tomasza Strząbały można też wpłacać na konto 51 1140 2017 0000 4402 1262 0110. Fundacja Vive Serce Dzieciom, mBank, w tytule przelewu należy dopisać: Dla Tomka

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU