Od września przyszłego roku Lublin będzie mieć Szkołę Mistrzostwa Sportowego

Od 1 września 2015 w X Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie działającym przy Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Wojciechowskiej powstanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego.
Będzie to pierwsza taka placówka na terenie Lubelszczyzny. SMS-y powstały na przestrzeni ostatnich lat w wielu miastach Polski, jak choćby w Olsztynie, Oświęcimiu czy Ostrowcu Świętokrzyskim.

W tym momencie w X LO przy Wojciechowskiej można uczęszczać do klasy sportowej o profilu szybowcowym lub lekkoatletycznym. Poszczególne klasy liczą po 20 uczniów, którzy w tygodniu mają 10 godzin zajęć z wychowania fizycznego. Po utworzeniu SMS liczba uczniów w danej klasie zmniejszy się do 15, ale za to zwiększy się liczba zajęć sportowych - do 16 godzin.

Poza dwoma wymienionymi profilami w planach jest wprowadzenie klasy pływackiej. Warto wspomnieć, że X LO przy ul. Wojciechowskiej może pochwalić się bardzo bogatym zapleczem sportowym. Jej uczniowie mają do dyspozycji stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, a także szereg boisk do gier zespołowych. Co ważne, przy szkole działa też bursa. Ale to nie wszystko: - Możemy pochwalić się też jedyną po wschodniej stronie Wisły halą lekkoatletyczną z bieżnią o długości 110 metrów - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej w ratuszu dyrektor placówki Elżbieta Hanc.

Z czasem tzw. SMS-ów w regionie ma przybywać. - Będziemy starali się w przyszłości rozbudowywać model zmian w profilu szkół sportowych również w gimnazjach i podstawówkach - zapowiedział z kolei prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Szkoła Mistrzostwa Sportowego rozpocznie swoją działalność we wrześniu 2015 roku, a od stycznia 2016 będzie finansowana przez ministerstwo.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU