Ostatnio Motor grał z Lublinianką 13 lat temu. W sobotę kolejne starcie

Ostatni mecz derbowy pomiędzy Motorem a Lublinianką odbył się 13 lat temu. Od tego czasu oba zespołu skutecznie ?omijały? się, grając na różnych szczeblach rozgrywkowych. Jednak w sobotę o godzinie 18 obie drużyny zmierzą się ze sobą ponownie.
Chcąc przybliżyć kibicom piłki nożnej historię derbów, postaramy się zaprezentować najistotniejsze fakty w historii derbów naszego miasta, w którym uczestniczą dwa najbardziej utytułowane i rozpoznawalne kluby.

Zaczęli ponad 50 lat temu

Dotychczas Motor mierzył się z Lublinianką w meczach ligowych różnych szczebli 35 razy, ale nigdy nie miało to miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co ciekawe, to Lublinianka może pochwalić się lepszym bilansem spotkań. Klub z Wieniawy 13 razy cieszył się ze zwycięstwa, 11 razy padł remis i tyle samo razy z wygranej cieszyli się piłkarze Motoru. Pierwszy, historyczny mecz obu zespołów odbył się 18 kwietnia 1953 roku na nieistniejącym już stadionie przy ul. Okopowej i zakończył się wygraną Lublinianki 3:1. Potem odbyły się kolejne trzy spotkania, w których górą byli gracze z ul. Leszczyńskiego. Na pierwsze zwycięstwo w derbach Motor musiał więc trochę poczekać. I wreszcie 9 czerwca 1957 zwyciężył 1:0, i to na wyjeździe.

Rekordowa frekwencja

Mecze dwóch lubelskich drużyn w okresie lat 60. i 70. cieszyły się ogromną popularnością. 12 maja 1962 roku, mimo że spotkanie odbywało się na szczeblu regionalnym, oglądało je przy ul. Leszczyńskiego 20 tysięcy widzów. Później taka sama frekwencja powtórzyła się 15 października 1967 (Leszczyńskiego), 29 października 1972 (al. Zygmuntowskie) i 16 czerwca 1973 (ul. Leszczyńskiego). Co ciekawe, październik jest bardzo "szczęśliwym" miesiącem dla Lublinianki, bo kiedy derby odbywały się w tym właśnie miesiącu, piłkarze z Wieniawy nigdy nie przegrywali.

Najwięcej bramek

W konfrontacjach pomiędzy Motorem i Lublinianką kibice oglądali bardzo dużo bramek. Tylko w pięć meczów kończyło się bezbramkowymi remisami. Z kolei najwięcej goli piłkarze obu drużyn strzelili 18 listopada 2001 roku na poziomie czwartej ligi, jakby przeczuwając, że na kolejne derby trzeba będzie czekać długich 13 lat. Było to jednak bardzo jednostronne widowisko, bo żółto-biało-niebiescy rozbili ekipę z Wieniawy aż 6:1. Łupem bramkowym podzielili się Syroka i Reszko (po dwie), a po jednym golu dołożyli Gutek i Luty. Honorowego gola dla Lublinianki zdobył Grzesiak.

Zbliżający się wielkimi krokami sobotni mecz także będzie wydarzeniem historycznym. Będzie to bowiem premierowy mecz ligowy zespołów piłkarskich z naszego regionu na nowo powstałym stadionie przy ul. Krochmalnej, a po drugie pierwsze w historii potyczek obu zespołów spotkanie rozegrane przy sztucznym oświetleniu.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU