Spotkanie reprezentacji i wystawa na Arenie Lublin

W czwartek 9 października o godz. 15.30 na nowym lubelskim stadionie (galeria wschodnia) przy ul. Krochmalnej 9 zostanie otwarta wystawa pt. "Sportowa pamięć Lublina. Lubelskie afisze i plakaty sportowe". Natomiast o godz. 18.30 rozpocznie się mecz reprezentacji U-20 Polski i Włoch.
Wystawa została przygotowana przez Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu, działające przy Instytucie Historii UMCS. - Pokażemy na niej "sztukę ulicy" towarzyszącą rozwojowi naszego miasta już od początku XX wieku. Wątpliwa - niekiedy - co do walorów estetycznych, pisana raczej przez małe "s", stanowi mimo wszystko znakomite résumé historii lubelskiego sportu. Wcale nielakonicznie ilustruje jego istotne cechy, specyfikę i kondycję, manifestuje jego wzloty i upadki, a przede wszystkim siłę związków lokalnego sportu z historią Lublina - pisze prof. Dariusz Słapek, dyrektor Instytutu Historii UMCS. - Decyzja o lokalizacji wystawy (kolumnada wschodniej galerii Areny Lublin) w jakiś sposób odzwierciedla dążenie do ukazaniu afisza i plakatu w jego rzeczywistym anturażu.

Warto dodać, że LCDHS od ponad roku podejmuje szereg działań zmierzających do wydobycia i wyeksponowania wspomnianych zadań i funkcji sportu tkwiących w jego barwnej, ale i złożonej przeszłości (http://historiasportu.umcs.lublin.pl/ historiasportu.umcs.lublin.pl).

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU