Drugi Maraton Lubelski. Zwycięzca już na mecie

Jest nim Rafał Czarnecki z Bliżyna, jeden z lepszych polskich maratończyków. Jego czas to 2 godz. 40 min. i 58 sek.

- To była moja druga wygrana w maratonie. Pierwszy maraton wygrałem w zeszłym roku w Radomiu. Dzisiejsza trasa nie była łatwa, bo było nieco górzysto. W biegu przeszkadzał wiatr. Nie forsowałem tempa, bo widziałem, ze nikt za mną nie biegnie - powiedział "Wyborczej" tuż po przekroczeniu mety Rafał Czarnecki.

Na mecie jest już pierwsza trójka biegaczy. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Majos z Legionowa, a trzecie Romuald Proszyński z Puław.

Na starcie Drugiego Maratonu Lubelskiego stanęło 645 biegaczy. W tej chwili większość z nich wciąż jest na trasie.

W tym roku trasa maratonu wiedzie głównymi ulicami miasta. Pagórkowate ukształtowanie trasy sprawia, że Maraton Lubelski jest jednym z trudniejszych polskich biegów na tym dystansie.

Ale Drugi Maraton to nie tylko bieg na 42 km. W Centrum Biegowym na placu Litewskim każdy może sprawdzić swoje siły, uczestnicząc w biegach krótszych. O godz. 9.30 wystartował bieg rodzinny na dystansie 421 metrów. Wzięło w nim udział ok. 600 osób. Z kolei o godz. 10 rozpoczął się bieg przedszkolaków "W te pędy". Przewidziane są także zabawy sportowe w Miasteczku Małego Maratończyka. By móc śledzić poczynania maratończyków, przy Poczcie Głównej zainstalowano telebim. Meta także na placu Litewskim.

To jest Alinomania. Moda na Alinę Wojtas

W związku ze startem biegaczy na dystansie 42 km i 192 metrów w mieście są utrudnienia w ruchu. Trasa Maratonu została podzielona na pięć stref, które można zobaczyć na zamieszczonej poniżej mapce. Jako, że limit czasu dla zawodników wynosi sześć goodzin utrudnienia w ruchu mogą potrwać nawet do godz. 15.

Organizatorami II Maratonu Lubelskiego są Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie, Stowarzyszenie Maraton Lubelski oraz MOSiR "Bystrzyca". Partnerem strategicznym jest PZU Zdrowie, a partnerem technicznym firma Cep.

Przypomnijmy, że przed rokiem pobiegło 867 uczestników (w tym roku na starcie stanęło 645 osób). Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Ukrainiec Aleksander Holownicki z czasem 2,42,36. Z kolei najszybsza w kategorii kobiet była Dorota Gruca, która na przebycie morderczego dystansu potrzebowała 3 godz.13 min i 57 sekund.

• Mike Taylor: "Nie wyobrażam sobie, aby Polski na EuroBaskecie zabrakło"