Przez Lublin do Kataru. Reprezentacja Polski na Globusie

Takiego wydarzenia, jeśli chodzi o męską piłkę ręczną, jeszcze w Lublinie nie było. Szykuje się prawdziwa uczta. W międzynarodowym turnieju, który odbędzie się w hali Globus, zmierzą się reprezentacje Białorusi, Czech, Rosji i Polski.


Do tej pory lubelscy kibice szczypiorniaka, jak kiedyś nazywano piłkę ręczną, emocjonowali się głównie występami pań. To właśnie tu gra najlepszy od lat zespół w kraju, który ma już na koncie 15 tytułów mistrza Polski, zdobytych podczas występów pod różnymi szyldami - MKS Selgros. Ta drużyna wywalczyła także w 2001 roku Puchar EHF. Teraz zresztą też się wpisze w weekend z piłką ręczną, bo w niedzielę przed spotkaniami kończącymi turniej lublinianki spotkają się już w fazie play-off PGNiG Superligi z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Natomiast piłkę ręczną na wysokim poziomie w męskim wydaniu lubelscy fani tej dyscypliny sportu mogli obejrzeć do tej pory tylko dwukrotnie. Raz podczas Finału Pucharu Polski przed czterema laty i w lutym tego roku, kiedy to w meczu PGNiG Superligi puławskie Azoty w hali przy ul. Kazimierza Wielkiego podejmowały wielce utytułowane Vive Targi Kielce. Spotkanie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem, hala została wypełniona do ostatniego miejsca, a bilety sprzedano dosłownie na pniu. Nie ma co się dziwić, bo do Lublina przyjechało wiele gwiazd, które brylowały podczas niedawno zakończonych mistrzostw Europy. Ponadto w drużynie kieleckiej w roli trenera debiutował wyśmienity niegdyś zawodnik, a potem świetny trener Tałant Dujszebajew. Natomiast na parkiecie można było podziwiać tej klasy graczy jak Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Michał Jurecki, Uros Zorman czy Thorir Olafsson. Z kolei z zespole Azotów wystąpiło trzech uczestników europejskiego championatu - Przemysław Krajewski, Michał Szyba i Czech Jan Sobol.

ME. Kiedyś u Szwedów terminował, teraz ich zatrzymałTeraz też szykują się wielkie emocje, bo wszystkie zespoły, które zagrają w turnieju, wystąpiły w ostatnim Euro, a Białoruś i Rosję na tej imprezie Polacy pokonali, choć potyczka z tymi pierwszymi przypominała horror. - To nie są zawody, które nie mają znaczenia - mówi Bogusław Trojan, członek zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce. - Jest to jeden z bardzo ważnych sprawdzianów kadry przed meczami barażowymi o awans do mistrzostw świata, które odbędą się w Katarze. Czeka nas bardzo ciężka przeprawa, bo rywalem będą Niemcy, a pierwszy mecz odbędzie się już w czerwcu. Tak więc jest to znakomita okazja do przetestowania pewnych rozwiązań taktycznych, a także do poprawy zgrania zespołu. Muszę też dodać, że droga na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro wiedzie właśnie przez mistrzostwa świata.

Polacy przebywają w Lublinie od środy i ostro trenują. - Rzeczywiście trener Michael Biegler w trakcie dwudniowej przedturniejowej konsultacji zaplanował dwa treningi dziennie w hali, a w środku dnia doszły jeszcze zajęcia na siłowni - dodaje Bogusław Trojan. - Na razie nie ćwiczy Bartłomiej Jaszka, który narzeka na bark, ale do turnieju powinno już wszystko wrócić do normy. Natomiast gorzej jest z Karolem Bieleckim. Nasz bombardier ma problemy z kolanem i nie wiadomo, czy zagra w tej imprezie.

JEST MODA NA HANDBALL I PARA NIE MOŻE PÓJŚĆ W GWIZDEKZ zawodników Azotów tym razem powołanie otrzymał tylko Michał Szyba, który pilnie trenował na Globusie. - Lekko nie jest, ale daję radę - stwierdził puławski rozgrywający, przykładając lód do stłuczonego kciuka. - Na szczęście to nic groźnego, a urazu doznałem jeszcze na treningu w klubie. Do turnieju wszystko już powinno być w porządku. Michał nie będzie jednak jedynym zawodnikiem zespołu trenera Bogdana Kowalczyka, który wystąpi w tej imprezie. W barwach reprezentacji Czech zagra skrzydłowy Jan Sobol, a bramki Rosji będzie bronił Wadim Bogdanow.Kadra Polski

Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce), Marcin Wichary (Wisła Płock), Piotr Wyszomirski (Csurgoi KK, Węgry). Zawodnicy z pola: Karol Bielecki, Piotr Chrapkowski, Piotr Grabarczyk, Michał Jurecki, Krzysztof Lijewski (wszyscy Vive Targi Kielce), Mariusz Jurkiewicz, Adam Wiśniewski, Kamil Syprzak (wszyscy Orlen Wisła Płock), Patryk Kuchczyński, Robert Orzechowski (obaj Górnik Zabrze), Michał Szyba (Azoty Puławy), Michał Daszek, Przemysław Zadura (obaj MMTS Kwidzyn), Jakub Łucak (Chrobry Głogów), Wojciech Gumiński (Zagłębie Lubin), Rafał Gliński, Damian Kostrzewa (obaj Stal Mielec), Bartłomiej Jaszka (Fuechse Berlin, Niemcy), Bartosz Jurecki (SC Magdeburg, Niemcy), Damian Krzysztofik (Tatran Preszów, Słowacja). Terminarz spotkań

4.04.2014 (piątek)

Czechy - Rosja, godz. 18

Polska - Białoruś, godz. 20.30

5.04.2014 (sobota)

Białoruś - Czechy, godz. 16.30

Polska - Rosja, godz. 19

6.04.2014 (niedziela)

MKS Selgros Lublin - Piotrcovia Piotrków Tryb., godz. 15.30

Rosja - Białoruś, godz. 18

Polska - Czechy, godz. 20.30DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU