Dogrywka nie dla Wikany Start. Nici z piątego miejsca

Po dramatycznym meczu koszykarze I-ligowej Wikany Start ulegli na swoim parkiecie MKS Dąbrowa Górnicza. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Tak więc do fazy play-off lublinianie przystąpią z ósmej pozycji.

Zespół Wikany Start miał jeszcze nadzieję, że po rundzie zasadniczej uplasuje się na piątym miejscu. Niestety, tak się nie stało, tę lokatę wywalczyli koszykarze MKS, którzy w Lublinie wygrali. Tak więc w czołowej ósemce przyjdzie się drużynie znad Bystrzycy potykać z liderem po tym etapie rozgrywek - Polskim Cukrem SIDEn z Torunia.

Wracając do meczu, to zaczął on się dla gospodarzy bardzo dobrze. Pięć punktów z rzędu zdobył Grzegorz Mordzak i zespół trenera Dominika Derwisza prowadził 5:0. Przy stanie 8:2 dla Wikany Start trener gości poprosił o czas, ale niewiele z tego wynikło, bo przewaga lublinian rosła. Na dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty, po rzucie Alana Czujkowskiego, Wikana Start wygrywała 20:11. Wówczas nastąpił zryw dąbrowian, którzy trzy raz z rzędu trafili zza linii 675 cm i doprowadzili do wyrównania. Ostatecznie ta część spotkania zakończyła się remisem 22:22.

LUBELSZCZYZNA STAŁA SIATKÓWKĄ, A HALA PĘKAŁA W SZWACH

W drugiej odsłonie nadal trwała wyrównana walka. Początkowo wygrywali gospodarze, ale MKS nie rezygnował i utrzymywał dystans dwóch, trzech punktów. W 12. minucie po trafieniu Bartosza Wróbla zespół z Dąbrowy Górniczej objął pierwsze w tym meczu prowadzenie (27:26). Wikana Start szybko jednak przejęła inicjatywę i znowu zdołała odskoczyć. Na dwie minuty przed przerwą na tablicy wyników widniał rezultat 41:34 dla lublinian. Niestety, powtórzył się scenariusz z pierwszej kwarty - gospodarze do końca tej części gry nie zdobyli już żadnego punktu, a koszykarze MKS rzucili ich sześć i przed zmianą stron drużyna znad Bystrzycy wygrywała zaledwie 41:40.

Pierwsze minuty po przerwie były wyrównane. Potem jednak do głosu doszli goście, którzy głównie za sprawą Michała Wołoszyna zaczęli zwiększać prowadzenie. Po kolejnej trójce tego gracza dąbrowianie wygrywali 56:49. Lublinianie starli się jak mogli. Zza linii 675 cm trafił Wojciech Szawarski i przewaga stopniała do trzech punktów, ale riposta MKS była natychmiastowa - w ten sam sposób "odgryzł" się Grzegorz Małecki i dystans znowu się powiększył. Ostatecznie przed czwartą kwartą Wikana Start przegrywała 57:63.

JEST MODA NA HANDBALL I PARA NIE MOŻE PÓJŚĆ W GWIZDEK

W połowie ostatnich dziesięciu minut wydawało się, że dla lublinian już wszystko stracone. Goście prowadzili dziewięcioma punktami (66:57). Wikana Start nie podawała się jednak i zaczęła zmniejszać straty. Na 51 sek. przed końcem meczu trafił Marcel Wilczek i MKS wygrywał tylko 77:75. Po chwili dwa rzuty wolne wykorzystał Mordzak i doprowadził do remisu. Prowadzenie dla gości odzyskał Małecki, ale riposta Szawarskiego była błyskawiczna i w regulaminowym czasie gry był remis 79:79. O wszystkim miała zadecydować dogrywka.

Ta cześć spotkania też była bardzo wyrównana, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowali goście. Szczególnym opanowaniem wykazał się Marcin Piechowicz, po którego rzucie MKS prowadził 87:84. Wprawdzie Mordzak zmniejszył przewagę do jednego punktu, ale Piechowiczowi nie zadrżała ręka przy wykonywaniu rzutów wolnych i ostatecznie to zespół z Dąbrowy Górniczej zszedł z parkietu zwycięski.

Wikana Start 86

MKS Dąbrowa Górnicza 89

Kwarty: 22:22, 19:18, 16:23, 7:10

Wikana Start: Mordzak 24, Wilczek 19 (1), Szawarski 14 (2), Czujkowski 10 (2), Pełka 3 oraz Kowalski 6, Michalski 6, Sikora 4.

MKS: Wołoszyn 28 (5), Piechowicz 21 (2), Małecki 13 (1), Szymański 7 (1), Zmarlak 3 (1) oraz Wróbel 8 (1), Wieczorek 7 (1), Piszczek 2, Boryka.

Wyniki pozostałych spotkań XXVI kolejki: Spójnia Stargard Szczeciński - Sokół Łańcut 59:63, Polski Cukier SIDEn Toruń - MOSiR Krosno 70:58, Polfarmex Kutno - Astoria Bydgoszcz 76:62, MCKiS Jaworzno - Znicz Basket Pruszków 70:72, King Wilki Morskie Szczecin - AZS Politechnika Poznańska 87:50, WKK ProBiotics Wrocław - Stal Ostrów Wielkopolski 77:60.