Pierwsza klasa w Polsce z futbolem amerykańskim

W Lublinie startuje pierwsza w kraju klasa, gdzie w ramach zajęć będzie można grać w futbol amerykański. Kosztowny sprzęt zapewni szkoła. Chętnych czeka jednak test sprawnościowy.
- Takiej klasy nigdzie jeszcze w Polsce nie ma - mówi Marzena Kamińska, zastępca dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przy ul. Mickiewicza. Chodzi o klasę sportową z futbolem amerykańskim. Powstała z myślą o uczniach, którzy w praktyczny sposób chcieliby bliżej poznać kulturę amerykańską. Bo to najpopularniejszy sport w USA.

Drogi sprzęt zapewni szkoła

Futbol amerykański to gra dwóch drużyn liczących po 11 zawodników. Punkty zdobywa się przez przeniesienie piłki na pole bramkowe przeciwnika lub kopnięcie jej nad poprzeczką, między słupkami bramki.

Asystent trzech wojewodów, dyrektor Zachęty. Dziś?Uczniowie grać będą na znajdującym się w pobliżu szkoły stadionie Sygnału. Jeśli futbol na lekcjach im nie wystarczy, będą mogli uczestniczyć w treningach klubu Tytani Lublin. Bo to właśnie pod jego patronatem powstaje ta klasa.

Klub działa od 2009 r. Zaczęło się od grupy pasjonatów, do których dołączył Amerykanin Delaine Swenson, na co dzień profesor KUL, i został trenerem. Dziś Tytani mają czterech szkoleniowców z USA. W sezonie 2012 awansowali do I Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Jesienią ubiegłego roku stworzyli grupę juniorów.

To jest Alinomania. Moda na Alinę WojtasJak wyjaśnia Dorota Guzal, menedżer Tytanów, właśnie ze względu na zainteresowanie uczniów tą dyscypliną, które dało się zauważyć podczas organizacji w VI LO różnego rodzaju imprez sportowych, powstał pomysł utworzenia klasy. Gra w futbol amerykański wymaga specjalistycznego stroju: kasku i wielu ochraniaczy. Guzał szacuje, że to wydatek rzędu 1,5 tys. zł. Strój ma zapewnić szkoła.

Lepiej poznać Amerykę

Oprócz gry w futbol amerykański szkoła oferuje jeszcze w tej klasie zajęcia językowe American English, współpracę z Amerykańskim Centrum Kultury i Informacji, przeglądy filmów amerykańskich, zajęcia fakultatywne przybliżające Stany Zjednoczone itp. Na stronie szkoły czytamy, że to klasa przewidziana dla uczniów, którzy myślą o kształceniu się na takich kierunkach jak m.in. wychowanie fizyczne, fizjoterapia, marketing, psychologia, amerykanistyka lub o pracy jako instruktor sportowy, psycholog sportu czy pilot wycieczek zagranicznych.


> Bąk, Iwan, Krzynówek i ich ekipa wygrali Piłkarską GalęŻeby dostać się do klasy z futbolem amerykańskim, będzie trzeba zdać test sprawnościowy.