Siatkarze pokazali charakter i odnieśli cenne zwycięstwo

Siatkarze pierwszoligowej świdnickiej Avii po ostatniej wygranej w świetle telewizyjnych kamer w Tychach nie zwolnili tempa i pokonali we własnej hali jednego z głównych faworytów do awansu Cuprum Lubin z byłym reprezentantem Polski w składzie.
Przed środowym starciem faworyt meczu był tylko jeden. Lubinianie zajmują bowiem trzecie miejsce w ligowej tabeli i ich celem jest awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Do tego mają w składzie Łukasza Kadziewicza - srebrnego medalistę mistrzostw świata z 2006 roku, które zostały rozegrane w Japonii, a także innego byłego kadrowicza Pawła Siezieniewskiego.

Udany początek

Kto pojawił się wieczorem w świdnickiej hali, z pewnością nie miał powodów do narzekań. Mecz był bardzo zacięty i pełny dramaturgii. Pierwszy set rozpoczął się dobrze dla gospodarzy, którzy zdominowali w początkowych fragmentach sytuację na parkiecie, prowadząc 8:2. Potem jednak do głosu doszli goście, którzy za sprawą kilku udanych akcji doprowadzili do wyrównania. Od tego momentu sytuacja na boisku zmieniała się bardzo dynamicznie. Zarówno Avia, jak i Cuprum grały falami. Kiedy świdniczanom udało się odskoczyć na dwa punkty, goście natychmiast odrabiali straty. Dopiero w końcówce zespół trenera Jarosza przechylił szalę na swoją korzyść i wygrał 25:21.

> Bąk, Iwan, Krzynówek i ich ekipa wygrali Piłkarską Galę

Drugiego seta lepiej rozpoczęli podrażnieni goście, którzy pierwsze cztery akcje zapisali na swoją korzyść. Z czasem Avia starała się dogonić rywali i jej starania przyniosły skutek. Przez niemal cały drugi set na parkiecie toczyła się zażarta walka o każdą piłkę, a w końcówce emocje sięgnęły zenitu. Oba zespoły miały na koncie po 22 punkty, ale ostatnie piłki drugiej partii lepiej rozegrali goście, doprowadzając do remisu.

Set trzeci był najsłabszym w wykonaniu świdniczan, choć początkowo nic na to nie wskazywało. Avia na pierwszą przerwę techniczną zeszła, przegrywając 6:8 i wszystko wskazywało na to, że kibice będą świadkami kolejnego zaciętego seta. Jednak z czasem Cuprum zaczęło budować swoją przewagę i stopniowo uciekało miejscowym. Ostatecznie świdniczanie w secie trzecim ulegli 19:25 i byli o krok od przegrania całego spotkania.

Mordercza walka do samego końca

Podbudowani wygraną w poprzednim secie goście kolejnego również zaczęli od mocnego uderzenia. Kilka udanych akcji i ich przewaga wynosiła już pięć oczek (8:3). Wtedy przebudzili się siatkarze z lotniczego miasta, którym udało się w kapitalny sposób doprowadzić do wyrównania. Mało tego, z czasem to gospodarze zaczęli nieznacznie prowadzić, zmuszając gości do jeszcze większego wysiłku. W końcówce seta emocje sięgnęły zenitu. Avia prowadziła 24:21, ale Cuprum zdołało wyrównać. W wojnie nerwów górą byli świdniczanie, którzy po szóstej piłce setowej doprowadzili do tie-breaka, wygrywając 29:27.

ME. Kiedyś u Szwedów terminował, teraz ich zatrzymał

Avia, która wróciła z dalekiej podróży, nie miała zamiaru odpuścić swojej szansy. Mimo że przy zmianie stron Cuprum prowadziło 8:7, losy meczu nadal nie były rozstrzygnięte. Avia ponownie pokazała niesamowity charakter i doprowadziła do wyrównania (11:11), a następnie zamknęła seta, pokonując lubinian 15:12, a w całym meczu 3:2.

Avia Świdnik 3

Cuprum Lubin 2

sety: 25:21, 23:25, 19:25, 29:27, 15:12

Avia: Misztal, Guz, Pawłowski, Peszko, Stępień, Szaniwski, Głód (libero) oraz Gonciarz, Baranowski, Zalewski, Kołodzieczyk.

Cuprum: Boula, Romać, Kadziewicz, Michalski, Siezieniewski, Kordysz, Kryś (libero) oraz Gorzkiewicz, Łapszyński, Dykas.

Pozostałe wyniki: Ślepsk Suwałki - AGH 100RK Kraków 0:3, Krispol Września - TKS Tychy 3:1, Stal Nysa - Pekpol Ostrołęka 2:3, Kęczanin Kęty - MKS Będzin 0:3, KPS Siedlce - Camper Wyszków 06.02