Świetny mecz Wikany Startu. Polfarmex na łopatkach!

Od zwycięstwa rozpoczęli rundę rewanżową fazy zasadniczej koszykarze Wikany Startu. Lublinianie po bardzo dobrym spotkaniu pokonali u siebie czołową drużynę I ligi Polfarmex Kutno. - Cieszę się, że tak rozpoczęliśmy rok - podsumował trener Dominik Derwisz. - Udało nam się wygrać, zagraliśmy dobry mecz, a na dodatek z nawiązką odrobiliśmy straty z pierwszej potyczki.
Mecz wywołał duże zainteresowanie wśród kibiców, którzy licznie odwiedzili lubelską halę MOSiR. Przejechała też spora grupa fanów z Kutna i przez cały mecz gromko dopingowała swój zespół. Na niewiele jednak to się zdało, bo tym razem na gospodarzy po prostu nie było siły. Lublinianie zaczęli od mocnego uderzenia, bo po trójkach Alana Czujkowskiego i Wojciecha Szawarskiego prowadzili 6:0. Goście wprawdzie starali się, jak mogli, ale wiele nie zdołali zdziałać, bo Wikana Start bardzo dobrze broniła, a i w ataku też radziła sobie przyzwoicie. Pierwszą kwartę gospodarze wygrali 27:17. - Zaczęło się świetnie - stwierdził były świetny koszykarz Startu Jerzy Żytkowski. - Mam nadzieję, że podobnie będzie w trzeciej kwarcie, którą zwykle nasz zespół ma najsłabszą, bo o drugą jestem raczej spokojny.

Okazało się, że były zawodnik zna się na rzeczy, bo druga odsłona toczyła się całkowicie pod dyktando drużyny lubelskiej. Przez pierwsze pięć minut jej trwania kutnianie zdobyli zaledwie jeden punkt. Natomiast Wikana Start zwiększała przewagę i do przerwy prowadziła 47:25.

Natomiast w trzeciej kwarcie w poczynania gospodarzy wkradł się pewien chaos - błędy w obronie i ataku, niecelne podania. Próbowali to wykorzystać gracze Pofarmeksu i zaczęli trochę odrabiać straty. Po trafieniu zza linii 675 cm Krzysztofa Jakóbczyka przewaga Wikany zmniejszyła się do 13 pkt (51:38). Na szczęście błyskawicznie odpowiedział dobrze tego dnia dysponowany Alan Czujkowski i wszystko wróciło do normy. Przed ostatnią częścią potyczki gospodarze wygrywali 15 pkt i tylko jakiś kataklizm mógłby pozbawić ich wygranej. W czwartej kwarcie też lublinianie dyktowali warunki, choć trzeba powiedzieć, że goście bardzo ambitnie dążyli do zmniejszenia strat. Przewaga Wikany Startu była już tak duża, że trener Derwisz mógł wprowadzić jednocześnie na parkiet aż trzech graczy rezerwowych, którzy zwykle rzadko pojawiają się na parkiecie. - Jestem pełen uznania dla całego zespołu - podkreślił Jerzy Żytkowski. - Oby tak grali w następnych meczach. Bardzo zadowolony był także Grzegorz Mordzak. - Udało się na początku roku zostawić 2 pkt w Lublinie, co cieszy - mówił po meczu. - Graliśmy na dużej skuteczności rzutów za 3 pkt i byliśmy bardzo zmotywowani w obronie. To sprawiło, że mecz był praktycznie ustawiony już po pierwszej połowie. Wprawdzie w trzeciej kwarcie nastąpiła u nas pewna dekoncentracja, ale wróciliśmy do gry. Z kolei trener Derwisz dodał, że jego zespół zagrał w obronie na granicy swoich możliwości, a w ataku, szczególnie w pierwszej połowie, też dobrze, więc wynik do przerwy wprawdzie nie oznaczał jeszcze zwycięstwa, ale pozwolił jego zespołowi na kontrolowanie wydarzeń na parkiecie.

Wikana Start 79

Polfarmex 56

Kwarty: 26:17, 21:8, 9:16, 23:15

Wikana Start: Czujkowski 17 (3), Mordzak 11 (2), Pełka 9, Wilczek 6, Szawarski 5 (1), oraz Michalski 11, Kowalski 10 (1), Michał Sikora 7 (1), Wiśniewski 3, Hałas, Kaczmarski.

Polfarmex: Jakóbczyk 21 (5), Mazur 8 (2), Bartosz 7, Kulon 4, Pabian 2 oraz Rduch 4, Dłuski 3, Szwed 3, Bręk 2, Garbacz 2, Sławomir Sikora.

Wyniki pozostałych spotkań XIV kolejki: MOSiR Krosno - Spójnia Stargard Szczeciński 67:52, Sokół Łańcut - King Wilki Morskie Szczecin 100:72,

Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier SIDEn Toruń 65:71, AZS Politechnika Big Plus Poznań - MCKiS Jaworzno 73:60, Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 74:78, Znicz Basket Pruszków - WKK ProBiotics Wrocław 52:65.