Andrzej Supron na Czechowie. "Zarażał" zapasami

W Centrum Sportowym Akademos odbyła się impreza zapaśnicza mająca propagować zapasy w każdej polskiej szkole. - Mam nadzieję, że przynajmniej część uczestników udało nam się zarazić miłością do zapasów - powiedział były mistrz świata Andrzej Supron, honorowy gość zawodów.
Dzień z zapasami w Lublinie był pierwszą imprezą z cyklu "Zapasy w każdej szkole". W centrum sportowym na lubelskim Czechowie pojawiła się spora grupa młodych zapaśników, a także kibiców, którzy przybyli na zawody by wspierać reprezentantów swojej szkoły. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Miasta, Polskiego Związku Zapaśniczego i oczywiście trenerzy młodych zapaśników.

Imprezę poprzedziła projekcja filmu "Suples", który opowiadał o drodze honorowego gościa Andrzeja Suprona po srebrny medal mistrzostw świata w Katowicach w 1982 roku. Po jego obejrzeniu wicemistrz olimpijski z 1980 roku w Moskwie trenował wspólnie z dziećmi ucząc podstawowych zapaśniczych chwytów i zasad. Drugą atrakcją, jaką zapewnili organizatorzy imprezy, były pokazy techniki i akrobatyki. Wykonali je młodzieżowi reprezentanci Polski. Były więc salta, przewroty i efektowne rzuty. Szczególnie one wywierały największe wrażenie na kibicach.

Same zawody miały bardzo zacięty przebieg. Pierwsze miejsce zajęła Międzynarodowa Szkoła Podstawowa "Paderewski". W nagrodę dostała profesjonalną matę zapaśniczą, która z pewnością pomoże w szlifowaniu umiejętności. Pozostali uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe upominki. m.in. medale. Nie zapomniano również o kibicach. Puchar i kosz słodyczy za najlepszy doping otrzymała Szkoła Podstawowa nr 23 z Lublina.

Organizację i przebieg zawodów komplementował jej specjalny gość. - Imprezę uważam za niezwykle udaną. Uśmiechy na twarzach dzieci to dla mnie największa nagroda - powiedział już po jej zakończeniu Andrzej Supron. - Mam nadzieję, że przynajmniej część uczestników udało nam się zarazić miłością do zapasów.

W najbliższym czasie planowane są kolejne turnieje, treningi i pokazy zapaśnicze w innych polskich miastach.