Narodowy Dzień Sportu i Światowy Dzień Judo na sportowo

Z okazji Narodowego Dnia Sportu na stadionie lubelskiego Sygnału i w gimnastycznej VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mickiewicza odbywały się pokazowe treningi i zawody. W tym roku imprezę połączono z obchodami Światowego Dnia Judo.
Zaczęło się wszystko w sobotę od treningu pokazowego cheerleaderek. Następnie na boisko wybiegła drużyna futbolu amerykańskiego Tytanów i rozegrała pomiędzy sobą mecz. Następnego dnia do akcji wkroczyli judocy, którzy wystąpili w zawodach, a także wzięli udział w treningu pokazowym poprowadzonym przez legendę polskiego judo, wielkiego zawodnika, a potem trenera Ryszarda Zieniawę. - Zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy i otrzymali stosowne dyplomy i medale - mówi Waldemar Białowąs, prezes klubu Shiroikaj Judo Club, współorganizator imprezy. - Liczył się przede wszystkim udział. Bardzo się cieszę, że nasze zawody uświetnili swym udziałem tak znamienici goście jak trener Zieniawa i prezes Polskiego Związku Judo Wiesław Błach.

Szef polskich judoków przywiózł też Waldemarowi Białowąsowi prezent specjalny, mianowicie wręczył mu certyfikat na VII dan oraz specjalne podziękowanie od PZJud. za wkład w rozwój i promocję tej sztuki walki w Polsce. - Bardzo dziękuję za zaproszenie - powiedział w swym wystąpieniu Wiesław Błach. - Ten region ma duży potencjał, o czym najlepiej świadczy zdobycie przed kilkoma dniami w Lublanie tytułu mistrzyni świata juniorek w kat. 57 kg przez wywodzącą się z Zamościa Arletę Podolak, która teraz reprezentuje barwy Czarnych Bytom. To pierwszy taki sukces w historii polskiego judo, jeśli chodzi o juniorki. Chcemy uaktywnić ścianę wschodnią. Pamiętam, że ja startowałem w Lublinie przed 33 laty jeszcze jako junior, i przypominam sobie, że byłem trzeci. Od tamtej pory nie słyszałem, aby odbyły się tu zawody wysokiej rangi, dlatego też chcemy, aby w przyszłym roku została rozegrana jakaś impreza ogólnopolska. Planujemy także powołanie w Lublinie regionalnego ośrodka judo, który skupiałby najzdolniejszych juniorów i młodzieżowców z Lubelszczyzny.

Imprezę objęli honorowym patronatem minister sportu i turystyki Joanna Mucha i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.