VI Bieg Papieski ku pamięci Jana Pawła II [zdjęcia]

W czwartek na lubelskim stadionie Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej i w jego okolicach rozegrano kolejną edycję Biegu Papieskiego. - To już szósta taka impreza - mówi Marian Ignaciuk, organizator zawodów. - Bieg odbywa się zawsze w rocznicę wyboru Polaka na Ojca Świętego, co nastąpiło 16 października 1978 r.
Do rywalizacji przystąpiły dzieci, młodzież i dorośli, a biegi odbywały się w pięciu kategoriach: klas I-IV i V-VI szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i dorosłych, podzielonych na kategorie męskie i żeńskie.

- Biegniemy ku pamięci Ojca Świętego - powiedział Łukasz, czwartoklasista z SP nr 30 w Lublinie. - Wraz z kolegami po raz pierwszy bierzemy udział w tym biegu, ale za rok na pewno też weźmiemy w nim udział - zapewnił. - Bardzo lubimy sportowe rywalizacje. Przy tej okazji mogliśmy sprawdzić się na tle rówieśników z innych szkół - stwierdził Kacper, który wystartował na dystansie 500 m. Mimo planów, by biegi odbywały się po lubelskich ulicach, nie udało się zrealizować tego założenia i wyścigi zorganizowano na stadionie Zespołu Szkół Budowlanych i pobliskim terenie szkoły.

Dla wszystkich uczestników VI Biegu Papieskiego przygotowano pamiątkowe dyplomy, a każda z osób, która stanęła na podium w poszczególnych kategoriach, mogła liczyć na okazały puchar i dodatkowe nagrody, m.in. drobny sprzęt elektroniczny. W biegu szkół średnich w kategorii chłopców wygrał Grzegorz Klocek z XXI LO w Lublinie, który otrzymał rower górski. Taka sama nagroda czekała na najszybszą biegaczkę - okazała się nią Julia Pleskaczyńska, również z XXI LO. Nagrody te zostały ufundowane przez proboszcza parafii pw. Świętego Krzyża i przewodniczącego Rady Dzielnicy Bronowice. Z kolei w kategorii dorosłych mężczyzn zwyciężył Kamil Młynarz z SKB Kraśnik, a pierwsza wśród kobiet na mecie stawiła się Karolina Zygo z XIX LO w Lublinie.

W trakcie trwania zawodów uczestnicy częstowani byli gorącą grochówką, która z racji pogody cieszyła się dużym wzięciem. Na scenie umieszczonej na płycie boiska zaprezentował się zespół taneczny Mix ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej w Lublinie, a także działający przy Domu Kultury Bronowice zespół Gwiazdy Czeczenii, który dał pokaz tańców czeczeńskich. Nad bezpieczeństwem sportowców czuwała grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie, która dodatkowo zaprezentowała, jak należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

VI Bieg Papieski był kolejną inicjatywą realizowaną w ramach projektu Akcja Aktywizacja współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, Miasto Lublin oraz firmę IBM Polska.

Organizatorami wydarzenia są: parafia pw. Świętego Krzyża, Zespół Szkół Budowlanych, Rada Dzielnicy, Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", wojewódzki komendant OHP oraz Środowiskowy Hufiec Pracy, Fundacja "Niepodległości" i Towarzystwo Sportowo-Turystyczne "Sokolik".