Sport.pl

Polska - Mistrzowie Świata. Plejada żużlowych gwiazd

Aktualny mistrz i wicemistrz świata, obecny złoty medalista wśród juniorów oraz kilku byłych mistrzów świata różnych kategorii po obu stronach - tak w skrócie można opisać spotkanie Polska - Mistrzowie Świata, które w sobotę odbędzie się w Lublinie. Ekipę gospodarzy poprowadzi do boju trener Marek Cieślak, a menedżerem rywali jest legendarny żużlowiec Hans Nielsen.
Sobotni mecz to bez wątpienia żużlowe wydarzenie kilkudziesięciolecia czarnego sportu w mieście nad Bystrzycą. W przeszłości co prawda na torze przy al. Zygmuntowskich występowała już reprezentacja Polski, ale nigdy tak silna i w dodatku mająca naprzeciw siebie tak znakomitych rywali.

W ekipie biało-czerwonych zabraknie jedynie kontuzjowanego Tomasza Golloba, ale "Chudego" mamy kim zastąpić. W jego miejsce pojedzie bowiem Janusz Kołodziej, który w końcówce sezonu ligowego prezentował się znakomicie. Poza brakiem Golloba reprezentacja pojedzie w najmocniejszym składzie, na czele ze srebrnym medalistą tegorocznych indywidualnych mistrzostw świata Jarosławem Hampelem oraz mistrzem globu wśród młodzieżowców - Patrykiem Dudkiem. Nie zabraknie też lubelskiego akcentu - w składzie reprezentacji Polski znalazł się bowiem wychowanek TŻ Lublin - Daniel Jeleniewski, który w sezonie 2013 był liderem I-ligowego Lubelskiego Węgla KMŻ.

Rywale to drużyna sformowana wyłącznie na potrzeby tego spotkania z żużlowców absolutnego światowego topu. Każdy z jej członków to były lub aktualny mistrz świata. Nie zabraknie nowo kreowanego czempiona globu - Taia Woffindena oraz prawdziwych legend - Grega Hancocka i Nickiego Pedersena. Na dodatek pozostali jeźdźcy teamu mistrzów świata to młodzi i ambitni, a zarazem już świetni Darcy Ward i Michael Jepsen Jensen oraz doskonale znany w Lublinie Robert Miśkowiak - mistrz świata juniorów z 2006 roku.

Spotkanie Polaków z Mistrzami Świata to jednak niejedyne atrakcje, jakie kibice będą mogli zobaczyć w sobotę na stadionie przy al. Zygmuntowskich. Odbędzie się bowiem także turniej oldbojów z udziałem byłych gwiazd polskiego speedwaya oraz pierwszy w historii polskiego "czarnego sportu" bieg pań.

Tutaj jednak organizatorzy nie mieli szczęścia. Gdy już udało się zebrać czteroosobową obsadę kobiecego wyścigu, co łatwe nie było, to tuż przed samym turniejem kontuzji doznała Klaudia Szmaj, która miała reprezentować Polskę. Wobec tego na torze zobaczymy tylko trzy panie: Dunkę Nannę Jorgensen, Czeszkę Michaelę Krupickovą oraz Szwedkę Chatrine Brantvik.

Pokazowe jazdy dla publiczności ma zaprezentować także Józef Jarmuła, były znakomity zawodnik m.in. Włókniarza Częstochowa, a menedżerem drużyny mistrzów będzie Hans Nielsen, legenda lubelskiego Motoru, wielokrotny mistrz świata.

Początek imprezy o 15.30. Transmisja w TVP Sport.

Awizowane składy:

Mistrzowie Świata: 1. Tai Woffinden, 2. Greg Hancock, 3. Nicki Pedersen, 4. Michael Jepsen Jensen, 5. Darcy Ward, 6. Robert Miśkowiak.

Polska: 9. Janusz Kołodziej, 10. Daniel Jeleniewski, 11. Jarosław Hampel, 12. Patryk Dudek, 13. Krzysztof Kasprzak, 14. Maciej Janowski.