Finał XIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

W dniach 13-15 września w Gdyni najlepsze dziecięce drużyny z całego kraju będą rywalizować o tytuł mistrzów Polski w kategorii U-10 oraz Puchar Tymbarku. Wystąpią tam dwa zespoły z Lubelszczyzny - SP 43 w Lublinie oraz UKS Polana Siennica Nadolna. Nagrodą główną jest wyjazd do Londynu na mecz Anglia - Polska, który rozegrany zostanie na legendarnym Stadionie Wembley.
W Wielkim Finale Turnieju wezmą udział reprezentacje, zarówno chłopców, jak i dziewcząt ze wszystkich 16 województw. Trzon tych drużyn będą stanowić zawodnicy z zespołów, które zwyciężyły w rozgrywkach na etapie finałów wojewódzkich. W regionie lubelskim najlepszymi ekipami w eliminacjach były drużyny SP 43 w Lublinie oraz UKS Polana Siennica Nadolna.

W tegorocznej edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" na zieloną murawę wybiegła rekordowa liczba 185 000 dzieci z całej Polski. Eliminacje gminne, powiatowe oraz wojewódzkie pozwoliły wyłonić po 16 najlepszych drużyn dziewczęcych i chłopięcych, które już w najbliższy weekend, w dniach 13-15 września, staną przed wyjątkową szansą spełnienia najskrytszych piłkarskich marzeń. Wtedy też stadion pierwszoligowej Arki Gdynia zamieni się w arenę zmagań największych piłkarskich talentów w naszym kraju. Młodzi zawodnicy i zawodniczki przystąpią do rywalizacji podczas Wielkiego Finału, który rozstrzygnie, kto zdobędzie słynny Puchar Tymbarku oraz zaszczytny tytuł mistrzów Polski w kategorii U-10. Na zwycięzców czeka również niezwykła nagroda główna - piłkarska podróż do Londynu, gdzie z trybun legendarnego Stadionu Wembley będą mieli okazję kibicować polskiej reprezentacji podczas meczu z Anglią, rozgrywanego w ramach eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata w Brazylii.

- Już za chwilę najlepsi młodzi zawodnicy i zawodniczki przyjadą do Gdyni. To może oznaczać tylko jedno, wielką piłkarską fiestę. Jestem przekonany, że atmosfera związana z Wielkim Finałem, rozgrywanym na przepięknym i nowoczesnym obiekcie Arki Gdynia, uzmysłowi im, że są właśnie na drodze wiodącej z podwórka na stadion. Historia turnieju pokazuje, że wśród finalistów są bardzo często przyszli reprezentanci Polski. Życzę wszystkim uczestnikom Wielkiego Finału pięknych goli, popisowych akcji oraz mnóstwa piłkarskiej zabawy w duchu fair play - powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice i współwłaściciel firmy Tymbark.

Radości nie kryje również Roman Kosecki, 69-krotny reprezentant Polski, obecnie wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych: - Polski Związek Piłki Nożnej na każdym kroku stara się popularyzować piłkę nożną i zachęcać dzieciaki do uprawiania sportu. Cieszę się, że razem z Tymbarkiem udało nam się uczynić Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" największymi rozgrywkami dla 10-latków w Polsce i Europie. Najlepiej świadczy o tym liczba uczestników, która zgłosiła się do tegorocznej edycji rozgrywek - ponad 185 tysięcy dzieci. Wspaniale, że finał ogólnopolski zostanie rozegrany na stadionie Arki Gdynia. Zawsze powtarzam, że dzieciaki trzeba rozpieszczać, dając im możliwość grania na profesjonalnych obiektach w komfortowych warunkach. Nasze pociechy trzeba dowartościowywać i doceniać. Staramy się, aby na takie turnieje przyjeżdżały piłkarskie gwiazdy, byli lub obecni reprezentanci, doskonale znani z boiska, telewizji i gazet. To dla dziecka bezcenna chwila, kiedy otrzymuje nagrodę z rąk zawodowego piłkarza, dostaje autograf, rozmawia o piłkarskiej pasji, czy zasięga kilku rad - opowiada Kosecki, który słusznie zauważa, że takie spotkanie z idolem może pobudzić wyobraźnię. - Dziecko jest szczęśliwe, że spotkało się z prawdziwym piłkarzem i chce być takie jak on. Dużo daje także gra na prawdziwym, profesjonalnym boisku. Kiedy chłopak lub dziewczynka w wieku 10 lat wychodzi na murawę prawdziwego stadionu, od razu działa to na wyobraźnię. Dziecko ma już w głowie obraz siebie w koszulce ukochanego klubu, strzelającego gole i spełniającego swoje marzenia - uważa były świetny napastnik.

Zwycięzcy finału ogólnopolskiego w kategorii dziewcząt i chłopców otrzymają nie tylko tytuł mistrzów Polski U-10, Puchar Tymbarku oraz cenne medale i nagrody, ale również wyjadą w niezapomnianą piłkarską podróż do Londynu, by na Stadionie Wembley kibicować polskiej reprezentacji w meczu z Anglią. Mecze Polaków z Anglikami mają już swoją bogatą historię. Październikowe spotkanie rozegrane zostanie w ramach eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata w Brazylii. Uczestnikami tego niezwykłego piłkarskiego widowiska, dokładnie w 40. rocznicę legendarnego remisu, wywalczonego przez reprezentację Kazimierza Górskiego, będą zwycięzcy tegorocznej edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".