Koszykarki coraz bliżej inauguracji sezonu. Zaczynają granie kontrolne

Pierwszoligowy AZS UMCS przygotowuje się do sezonu 2013/14. Zbudowana na nowo drużyna trenera Sławomira Depty ma w nadchodzących rozgrywkach walczyć o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Lublinianki w weekend mają rozpocząć gry sparingowe. Do tej pory trener Depta skupiał się głównie na przygotowaniu fizycznym swojej drużyny. - Cały czas kształtujemy siłę i wytrzymałość. Powoli zaczynamy też treningi szybkościowe, z elementami taktyki, gierkami dwa na dwa czy trzy na trzy - mówi szkoleniowiec. - W weekend jedziemy na turniej do Głowna koło Łodzi, tam rozegramy cztery, pięć spotkań. Mieliśmy grać w środę z Rzeszowem, ale niestety rywal się "posypał" kadrowo i nic z tego nie wyjdzie, więc zaczniemy granie na tym turnieju.

W letnim okienku transferowym AZS UMCS dokonał wielu transferów i do Lublina trafiło aż siedem nowych zawodniczek. W nowym sezonie akademiczki będą zatem zupełnie inną drużyną niż rok temu. Problemem może być zatem brak zgrania zrozumienia na parkiecie. - To na pewno nie ułatwia zadania, ale są to na tyle doświadczone zawodniczki, że powinny sobie poradzić jako drużyna - twierdzi Depta.

W nadchodzącym sezonie I liga kobiet podzielona będzie na dwie grupy. Lublinianki trafiły do grupy A, gdzie ich rywalkami będą AZS Uniwersytet Gdański, VBW GTK Gdynia, Baton Basket 25 Bydgoszcz, KKS Olsztyn, Mon-Pol Płock, AZS Uniwersytet Warszawski, MKK Siedlce i SMS PZKosz Łomianki. Pierwsze spotkanie akademiczki rozegrają 5 października, gdy przed własną publicznością zmierzą się z AZS Uniwersytet Warszawskim.

Po rozegraniu wszystkich meczów w grupie (każdy z każdym, mecz i rewanż) cztery najlepsze ekipy z każdej z grup stworzą grupę C walczącą o awans, a pozostałe ekipy w grupie D powalczą o utrzymanie się. Do tego etapu rozgrywek drużyny przystąpią z zaliczonymi wynikami z meczów z drużynami ze swoich pierwotnych grup, które zagrają w tej samej grupie w drugim etapie.

Na koniec cztery czołowe ekipy grupy C zagrają w play-off o awans do PLKK. Do najwyższej klasy rozgrywkowej awansują dwie drużyny z I ligi. W tej dwójce znaleźć mają się lublinianki. - Rzeczywiście zarząd postawił nam jako cel awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale to nie będzie łatwe, bo inne zespoły też się poważnie wzmocniły - mówi trener Depta. - Na razie nie mamy jeszcze rozeznania, jak wyglądamy na tle rywali, ale budowaliśmy zespół pod kątem awansu i mam nadzieję, że ten cel zrealizujemy - kończy opiekun akademickiej ekipy.