Po raz trzeci wywalczyła tytuł mistrzyni świata

Zawodniczka lubelskiego Pol-Inowex Skarpa Aleksandra Rudzińska zwyciężyła w finale Mistrzostw Świata Juniorów we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. To już trzeci złoty medal w Mistrzostwach Świata Juniorów w karierze tej zawodniczki.
Gospodarzem imprezy była Kanada, a wzięło w niej udział kilkuset zawodników z kilkudziesięciu krajów. Aleksandra Rudzińska w finale pokonała Francuzkę Anouck Jaubert. Polka z czasem 8,56 sekundy była o 1,36 sekundy szybsza. Trzecie miejsce zajęła Svetlana Okolnichniko z Rosji.

Po raz pierwszy na najwyższym stopniu mistrzowskiego podium podopieczna trenera Grzegorza Gajaszka stanęła w 2009 roku we Francji w kategorii juniorów młodszych. Dwa lata później w austriackim Imst Rudzińska zwyciężyła wśród juniorów. Teraz triumfowała w kategorii młodzieżowców. Warto dodać, że na tegorocznych Mistrzostwach Europy Seniorów, które rozegrano w Chamonix (Francja) lublinianka zdobyła srebrny medal.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2013 reprezentantka Polski zajmuje wraz z Rosjanką Julią Kapliną pierwsze miejsce. Do końca sezonu zostało jeszcze pięć edycji, które odbędą się we Włoszech, Rosji, Chinach i Korei.