Fajdek mistrzem świata! Wielki rewanż za Londyn

Sensacyjne zwycięstwo odniósł podczas rozgrywanych w Moskwie XIV mistrzostw świata w lekkiej atletyce Paweł Fajdek. W finale rzutu młotem młociarz zamojskiego Agrosu już w pierwszej próbie zapewnił sobie złoto.
Po eliminacjach nic nie wskazywało na to, że ten 24-letni miotacz włączy się do walki o złoto, bo uzyskał dziewiąty rezultat (76,19 m). Wyprzedził go drugi Polak - wielce utytułowany Szymon Ziółkowski, który posłał młot na odległość 76,85 m. Najdalej rzucił Węgier Krisztin Pars (79,06).

W finale już w pierwszej próbie Fajdek "machnął" 81,97 m - i jak się później okazało, był to rzut na wagę złotego medalu. Podopieczny trenera Czesława Cybulskiego poprawił swój rekord życiowy o 62 cm. Mistrz Uniwersjady z Kazania był w bardzo dobrej dyspozycji, bo jego drugi wynik - 80,92 - też dałby mu pierwsze miejsce. Tym samym Fajdek zmazał plamę z igrzysk olimpijskich w Londynie, gdzie jadąc jako jeden z faworytów, nie zaliczył żadnej próby. - Jest się z czego cieszyć - mówi uszczęśliwiony Leszek Dunecki, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, wicemistrz olimpijski z Moskwy. - Nasz wielce utalentowany zawodnik udowodnił, że jak się w pełni skoncentruje, to potrafi rzucać rewelacyjnie. Ta impreza powinna go całkiem odblokować psychicznie i teraz będzie królował na wszystkich rzutniach świata. Zresztą konkurs pokazał, że był w bardzo dobrej dyspozycji. Warto wiedzieć, że jest to najmłodszy w historii mistrzostw świata złoty medalista w tej konkurencji. Muszę dodać, że mamy jeszcze jeden powód do radości, bo to pierwszy medal mistrzostw świata w historii lekkoatletyki na Lubelszczyźnie, i od razu złoty.

Wyniki konkursu: 1. Paweł Fajdek (Polska) - 81,97 m, 2. Krisztin Pars (Węgry) - 80,30 m, 3. Lukas Melich (Czechy) - 79,36, 4. Primoz Kozmus (Słowenia) - 79,22 m, 9. Szymon Ziółkowski (Polska) - 76,84.