Historyczne srebro Polki w biegu maratońskim

W Sofii odbywają się 22. Letnie Światowe Igrzyska Olimpijskie Głuchych. Piękny sukces zanotowała Edyta Zaręba, która wywalczyła w maratonie tytuł wicemistrzowski.
Polka, która jest zawodniczką lubelskiego Spartana, uzyskała czas 3.19,23. Na co dzień Zaręba mieszka w Zwierzyńcu i tam trenuje. Jest ona także wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy wśród sportowców niesłyszących. Niedawno startowała w I Maratonie Lubelskim, gdzie zajęła drugie miejsce za słynną Dorotą Grucą. W tym roku wprawdzie igrzyska odbywają się w Bułgarii, ale maraton został rozegrany w Niemczech, a konkretnie w Fussen. Złoto zdobyła Szwajcarka Jacqueline Keller - 3.16,59, a na trzecim miejscu uplasowała się Melanie Jewett (Wielka Brytania) - 3.23,53. Warto dodać, że medal Zaręby jest pierwszym krążkiem wywalczonym na tym dystansie w historii startów Polaków.

Wracając do historii igrzysk, to ich tradycja jest bardzo bogata, a po raz pierwszy zawody zostały rozegrane w 1924 roku w Paryżu. Startowali tam także reprezentanci Polski. Impreza traktowana jest na równi z igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi.