Klub z Łęcznej wraca do starej nazwy, a kibice na trybuny

GKS Górnik Łęczna - pod taką nazwą w nadchodzącym sezonie będą występować piłkarze jedynego pierwszoligowego zespołu z Lubelszczyzny. Klub w końcu doszedł do porozumienia z kibicami, dzięki czemu na trybuny stadionu przy al. Jana Pawła II ma wrócić zorganizowany doping
W połowie sezonu 2010/11 łęczyński klub zmienił nazwę na GKS Bogdanka, co spotkało się z negatywną reakcją kibiców. Ci w ramach protestu przestali przychodzić na mecze, ich sektor świecił pustkami (na mecze Bogdanki przychodziło tylko ok. 600 kibiców). W kolejnych rozgrywkach powołali własny klub Górnik 1979 Łęczna, który wystartował od klasy B, a w ubiegłym sezonie wywalczył awans do lubelskiej klasy okręgowej (spotkania tej drużyny oglądało nawet tysiąc osób). Natomiast Bogdanka uplasowała się na 12. miejscu w I lidze.

Rozmowy między klubem a kibicami trwały od pół roku, a na wczorajszej konferencji prasowej poinformowano o osiągnięciu porozumienia i powrocie do poprzedniej nazwy. - To dla nas bardzo ważna, wręcz historyczna chwila. Chcielibyśmy podziękować zarządowi naszego sponsora, który pozytywnie zarekomendował tę decyzję. Jednocześnie przepraszamy za ten trudny okres, kiedy uczucia wielu osób zostały w jakiś sposób urażone - mówi Artur Kapelko, prezes klubu z Łęcznej. - I dodaje: W środę wyślemy odpowiednie dokumenty do Krajowego Rejestru Sądowego, a także poinformujemy o zmianie nazwy wszystkie instytucje.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest trener łęcznian Jurij Szatałow: - To dobrze, że klub powraca do korzeni. Wypada tylko się cieszyć z tego, że kibice będą przychodzić na mecze, bo przecież dla nich gramy. Dla siebie to możemy trenować.

Już dziś piłkarze z Łęcznej rozegrają w Warszawie mecz pierwszej rundy Pucharu Polski, a ich rywalem będzie Ursus. Natomiast w niedzielę zainaugurują w Tychach rozgrywki ligowe. - W obu tych spotkaniach wystąpimy już pod nazwą Górnik - zapowiada prezes Kapelko.Odbudujemy pozytywny wizerunek klubu

Fragmenty oświadczenie Stowarzyszenia Kibiców Górnika Łęczna: Szanowni Państwo, występując w imieniu społeczności kibiców Górnika Łęczna, pragniemy poinformować o zakończonych blisko półrocznych rozmowach na temat powrotu kibiców na trybuny stadionu przy al. Jana Pawła II 13. Rozmowy te zostały zwieńczone podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Kibiców Górnika Łęczna a klubem.

Jesteśmy świadomi ciężaru, jaki za sobą ciągniemy. Afera korupcyjna, karna degradacja oraz zmiana tradycyjnej nazwy negatywnie wpłynęły na wizerunek klubu. Partnerskie podejście, z jakim spotkaliśmy się podczas negocjacji z zarządem klubu, roztacza perspektywy szerokiej i owocnej współpracy. Współpracy mającej na celu odbudowanie pozytywnego wizerunku klubu i jego kibiców, odzyskania wiarygodności, wypracowania na nowo solidnej marki Górnika Łęczna, a także należnego mu miejsca na sportowej mapie Lubelszczyzny i kraju, tworzenia korzystnej atmosfery wokół działań klubu i stowarzyszenia oraz wzmacnianiu znaczenia ich dla społeczności lokalnej.

Jednym z kluczowych postanowień umowy jest również zagwarantowanie uniknięcia w przyszłości sytuacji, która miała miejsce w przerwie zimowej sezonu 2010/2011. Uzyskując porozumienie w kluczowych dla środowiska kibiców sprawach, nie zapomnieliśmy również o stworzonej przez nas drużynie GKS Górnik 1979 Łęczna, która w najbliższym sezonie wystartuje w rozgrywkach lubelskiej klasy okręgowej.