Sport.pl

Trójka pewniaków, a reszta wciąż jeszcze liczy

W minioną niedzielę żużlowcy Lubelskiego Węgla KMŻ pauzowali, z niecierpliwością oczekiwali jednak na wieści z innych stadionów. W przedostatniej kolejce rundy zasadniczej I ligi niespodzianek nie było, wygrali faworyci.
I tak Wybrzeże pokonało Ostrovię, GKM rozprawił się z Orłem, a Lokomotiv ograł Kolejarza. Przed ostatnią kolejką sytuacja jest zagmatwana - wiadomo, że w górnej czwórce znajdą się gdańszczanie i grudziądzanie, a z ligi spadnie Kolejarz Rawicz. Jasne już też, że nie pożegna się z I ligą Lokomotiv Daugavpils.

Łotysze zapewnili sobie utrzymanie się po niedzielnej wygranej w Rawiczu. Ekipa znad Dźwiny w ostatniej kolejce pauzuje, ale dorobek 15 punktów, przy lepszym bilansie bezpośrednich spotkań z Orłem Łódź i Ostrovią, pozwala im nie tylko być pewnymi utrzymania, lecz realnie liczyć na udział w rundzie finałowej. Losy spadku i awansu pozostałych zespołów rozstrzygną się w niedzielę 4 sierpnia - wtedy to LW KMŻ podejmował będzie Wybrzeże, Orzeł zmierzy się z Kolejarzem, zaś Ostrovia z GKM. Z trójki gospodarzy meczów najbliżsi pozostania w lidze są lublinianie - wygrana daje im rundę finałową, remis piąte miejsce i zakończenie sezonu. Nawet przy porażce "Koziołki" nie są bez szans - ale wtedy muszą liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcia w innych meczach.

Łodzianie muszą pokonać Kolejarza - i czekać niecierpliwie na wyniki z Lublina i Ostrowa (mecz w Łodzi odbędzie się wcześniej niż pozostałe). Wygrana Orła nie pozwoli mu jednak na wyprzedzenie Lokomotivu. Aby myśleć o rundzie finałowej, łodzianie musieliby jeszcze liczyć na porażkę lub remis lublinian i przegraną ostrowian.

W najgorszej teoretycznie sytuacji jest zespół z Wielkopolski. Ostrowianie muszą pokonać u siebie GKM Grudziądz i do tego zdobyć punkt bonusowy - czyli wygrać różnicą wyższą niż 14 punktów. W każdej innej sytuacji (nawet zakładając porażkę lublinian z Wybrzeżem) Ostrovia pożegna się z zapleczem Enea Ekstraligi. Wygrana Ostrovii za trzy punkty zepchnie natomiast do drugiej ligi Orła.

Tabela I ligi żużlowej1. Wybrzeże Gdańsk1122+52
2. GKM Grudziądz1119+82
3. Lokomotiv D.1215+28
4. LW KMŻ Lublin1114+64
5. Ostrovia1112-23
6. Orzeł Łódź1112-16
7. Kolejarz Rawicz112-187
Zestawienie XIV kolejki (4 sierpnia):

Lubelski Węgiel KMŻ - Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk (godz. 19.30)

Ostrovia - GKM Grudziądz (godz. 19.30)

Orzeł Łódź - Kolejarz Rawicz (godz. 18.30)