Ćwierć tysiąca wojowników z całego świata w Polsce [zdjęcia]

Polska jest prawdziwą potęgą w taekwondo. Nasi mistrzowie nie zamykają się jednak tylko w swoim kręgu, ale dzielą się doświadczeniami z reprezentantami innych państw i temu właśnie służą Centralne Letnie Zgrupowania. W lipcu odbyło się już 18. - w Białej Podlaskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele 16 krajów.
Startuje nowy sezon Wygraj Ligę! Kupisz Saganowskiego czy Ślusarskiego? »

Ogółem do bialskiej AWF przyjechało 250 zawodników i zawodniczek z Anglii, Australii, Białorusi, Gruzji, Holandii, Irlandii, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Nowej Zelandii, Rosji, Rumuni, Szwecji, Włoch, Ukrainy i naturalnie Polski. Organizatorami obozu byli Lubelski Sportowy Klub Taekwon-Do i MKS Lewart AGS Lubartów. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy zależne od wieku i stopnia zaawansowania. Zajęcia prowadzili mistrzowie Jerzy Jedut i Tadeusz Łoboda (obaj VII Dan), a także instruktorzy Jarosław Suska (VI Dan - pięciokrotny mistrz świata i 21-krotny mistrz Europy) oraz Robert Jasiński (V Dan). Dodatkowo można było uczestniczyć w porannych zajęciach Jogi, w tajniki której wprowadzał pionier Taekwon-Do w Polsce Andrzej Kozłowski (II Dan), a także ćwiczeniach samoobrony prowadzonych przez specjalistę w tym zakresie, instruktora Sławomira Kamolę (V Dan). - Uczestnicy mieli okazję trenować z reprezentantami Polski - mówi Tadeusz Łoboda, kierownik zgrupowania, prezes Polskiego Związku Taekwon-do. - Ćwiczyli zarówno z juniorami i juniorkami jak Monika Chwalewska (MKS Żak Biała Podlaska), Zuzanna Gadzała, Jakub Gadzała (oboje Lewart Lubartów), Eliza Graczyk, Sylwia Woźniak, Emil Kłosiński (wszyscy KTT Łódź), Anna Kucharska i Patrycja Piętak (WSKT Wrocław). Natomiast kadrę narodową seniorów reprezentowali Ilona Omiecińska, Piotr i Paweł Szwejkowscy (LKS Matsogi Ciechanów), Karol Bernaciak (Centrum TKD Łodź). Z zagranicy przyjechało wielu bardzo znanych taekowondoków - w tym wielokrotna mistrzyni świata i Europy Katya Solovey z Ukrainy, Masimov Tural - wicemistrz Europy z 2012 roku, Rosjanka Elena Krutove - aktualna mistrzyni Europy w układach, Stephen Ryan z Irlandii, Oskar Malaga ze Szwecji i wielu innych. Przyjechali także zawodnicy z "egzotycznych" państw o nietypowym dla Europejczyków stylu walk, m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanu czy Gruzji. Było z kim trenować i... od kogo się uczyć.

Zaplanowali też coś dla ducha

Podczas zgrupowania dbano nie tylko o postępy sportowe zawodników, ale też o coś dla ducha, więc zorganizowano wycieczki do Lublina i Warszawy. W stolicy uczestnicy zwiedzili m.in. Centrum Nauki Kopernik i Starówkę. Natomiast w Lublinie Zamek Lubelski, a także muzeum na Majdanku, gdzie mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny, który zrobił na wycieczkowiczach wstrząsające wrażenie.

- Na podkreślenie zasługuje możliwość treningu w coraz lepszych i stale modernizowanych obiektach AWF, która stara się sprostać najbardziej wyszukanym wymaganiom sportowców zarówno pod względem bazy treningowej, jak i badań specjalistycznych, a także warunków mieszkaniowych. Zgrupowanie kończył egzamin na stopnie uczniowskie przeprowadzony przez Jerzego Jeduta i Jarosława Suskę. Mimo że nie wszystkim udało się zdać, uczestnicy otrzymali cenne wskazówki. Wielu zawodników potraktowało udział jako element przygotowania do październikowych mistrzostw świata. Liczna grupa młodzieży z województwa lubelskiego mogła wziąć udział w zgrupowaniu dzięki wsparciu finansowemu Kuratorium Oświaty w Lublinie. Cieszy też, wiele osób z żalem wyjeżdżało z Białej Podlaskiej i już zapowiedziało swój udział w zimowej edycji, która odbędzie się w Szczyrku - kończy Tadeusz Łoboda.