Sezon maratoński zakończą zawody w... triathlonie

W tym roku w naszym mieście rozegrano dwa maratony - rowerowy MTB i biegowy Pierwszy Maraton Lubelski. To jeszcze nie koniec długodystansowych zmagań, bo na 31 sierpnia zaplanowano Maraton Pływacki na Zalewie Zemborzyckim, a tydzień później taką klamrą spinającą wszystkie poprzednie imprezy będzie I Triathlon Lublin 2013.
Do maratonu pływackiego organizatorzy wracają po 12 latach przerwy. - Startowałem w pierwszym maratonie, który był rozegrany w 1984 roku - wspomina Kazimierz Wierciński, pływak i trener. - Zająłem wówczas trzecie miejsce wśród amatorów, za co w nagrodę dostałem piłkę nożną, którą mam do tej pory. Ogółem brałem udział w tej imprezie 18 razy. Potem zawody na wiele lat znikły ze sportowej mapy Lublina i okazji do startu trzeba było szukać w innych regionach Polski. Dlatego bardzo się cieszę, że maraton wraca, i oczywiście wezmę w nim udział.

W zawodach, które odbędą się 31 sierpnia nad Zalewem Zemborzyckim w Ośrodku Słoneczny Wrotków, mają prawo startu zawodnicy i zawodniczki w dwóch kategoriach wiekowych - do 35 lat i powyżej. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 3 km.

Trzy w jednym

Tydzień później w tym samym miejscu zostanie rozegrany I Triathlon Lublin 2013. Impreza odbędzie się w formie sprintu. Zawodnicy i zawodniczki będą musieli przepłynąć 750 m, przejechać 24 km na rowerze (wokół zalewu) i przebiec 5 km. Kategorie wiekowe są takie same jak w maratonie pływackim. - Pomysł zorganizowania triathlonu to niejako ukoronowanie sezonu - dodaje Cezary Wicha, współorganizator imprezy, prezes lubelskiego Startu. - Wcześniej było MTB, potem Maraton Lubelski, będzie pływacki, więc naturalną koleją rzeczy będzie start w triathlonie. Mam nadzieję, że uczestnicy poprzednich maratonów będą chcieli sprawdzić się w nowej dyscyplinie i wystartują też w tym swoistym "trójboju". Niejako automatycznie patronat nad tą imprezą objęli minister sportu i turystyki Joanna Mucha i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Trzej najlepsi uczestnicy zawodów pływackich i triathlonu otrzymają nagrody finansowe, natomiast wszyscy, którzy je ukończą - pamiątkowe medale.

Organizatorami imprez są: Start Lublin, Lubelskie Towarzystwo Kolarskie, Urząd Miasta Lublin, MOSiR, MPT Lublinianka, WOPR, Lubelski Okręgowy Związek Pływacki i Shiroikaj Judo Club.

Informacje na temat zapisów będą podane wkrótce. Natomiast z wszelkimi wymogami regulaminowymi będzie można zapoznać się na Facebooku pod hasłem "Urodzeni by walczyć". Rozwijając tę myśl, chodzi o to, że najważniejsza jest wygrana z samym sobą i wszyscy, którzy miną linię mety, są zwycięzcami.