Niezwykle pracowity lipiec naszych pływaków

Bardzo napięty kalendarz startów mają w lipcu najlepsi pływacy Lubelszczyzny. Reprezentanci naszego regionu wystąpią w szeregu imprez międzynarodowych z mistrzostwami świata na czele.
W najważniejszej z nich, czyli na Mistrzostwach Świata Seniorów w Barcelonie (28.07-4.08.2013) wystartują: Konrad Czerniak (Wisła Puławy) i Jan Świtkowski (Skarpa Lublin). - Liczymy zwłaszcza na Konrada, któremu rekord życiowy na 100 motylkiem powinien zagwarantować miejsce na podium - mówi Jacek Kasperek, trener MPT Lublinianka. - Debiutujący w mistrzostwach świata na długim basenie Świtkowski ma odległy czas w rankingach, aby wejść do finału 200 m dowolnym lub 200 m st. zmiennym, musiałby sporo poprawić życiówkę. Natomiast w sztafecie 4 x 200 m st. dowolnym Jankowi trudno będzie walczyć o finał bez doskonale w tym sezonie dysponowanego Pawła Korzeniowskiego (AZS AWF Warszawa), który jedzie do Hiszpanii z pierwszym czasem w tegorocznych rankingach na dystansie 200 m st. motylkowym. Zawodnik ten dlatego postanowił skoncentrować się wyłącznie na startach indywidualnych.

Z kolei w Mistrzostwach Europy Juniorów, które w tym roku po raz pierwszy zostaną rozegrane w Polsce, a konkretnie w Poznaniu (10-14.07), również Lubelszczyzna będzie miała dwoje reprezentantów: Jana Hołuba z Avii Świdnik oraz Jowitę Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska. - Szczególnie liczymy na dobre starty niezwykle utalentowanego zawodnika ze Świdnika - dodaje Jacek Kasperek. - W tym roku ma trzeci czas w Europie wśród juniorów na 50 metrów stylem dowolnym. Ten sam zawodnik wystartuje również w Dubaju (ZEA) na Mistrzostwach Świata Juniorów. Ta impreza odbędzie się w dniach 26-31 lipca.

Kolejnych dwoje reprezentantów z naszego regionu wystąpi na Europejskich Olimpijskich Dniach Młodzieży (EYOF), zawodach rozgrywanych co dwa lata uważanych za mistrzostwa Europy juniorów młodszych, które w tym roku odbędą się w Utrechcie (15-19. 07). Będą to: Gabriela Bernat (Skarpa Lublin) i Michał Brzuś (Orka Zamość).

Ponadto już piątek - 5 lipca zaczynają się Gorzowie Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich. - Tu szanse na medale mają: Gabriela Bernat i Wiktoria Czarnecka (obie Skarpa), a także Julia Adamczyk oraz Wiktoria Samuła (MTP Lublinianka) - dowodzi trener Kasperek.

Natomiast 19-21 lipca odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich w Oświęcimiu i Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18-letnich, w Drzonkowie jako finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ostatni wystartują 16-latkowie w Dębicy 22-24 lipca.