"Ring wolny" - historia "lekarza bokserskich dusz"

Stanisław Zalewski już za życia stał się legendą. Był jednym z tych, którym najlepsze lata kariery zabrała hitlerowska okupacja. Nie poddał się jednak - przetrwał i na stałe wszedł do historii polskiego boksu. Teraz Maciej Maj napisał o nim książkę
A pisać miał o czym, bo pan Stasio, jak go wszyscy nazywali, życie miał niezwykle barwne, a swojemu ukochanemu boksowi oddał się bez reszty. Był najbliższym współpracownikiem słynnego trenera Feliksa Stamma, z którym tworzył potęgę polskiego pięściarstwa. Zalewski zmarł w 2001 roku. Przeżył 85 lat. Uczestniczył w pięciu igrzyskach olimpijskich. Zawodnicy go uwielbiali. Słynny pięściarz Leszek Drogosz mówił o nim "lekarz bokserskich dusz". Dlatego już po raz dziesiąty odbył się memoriał jego imienia, a także doczekał się w rodzinnym Lublinie bulwaru swojego imienia. Teraz Maciej Maj zrobił kolejny krok, aby ocalić to, co pozostawił pan Stasio, od zapomnienia. Stworzył książkę, którą sam nazwał fotobiografią Stanisława Zalewskiego pt. "Ring wolny". Jest to pozycja napisana bardzo żywym językiem, doskonale świadczącym o znajomości rzeczy, a przy tym bogato udokumentowana, zawierająca olbrzymią liczbę fotografii. Autor opisał w niej całą drogę życiową Zalewskiego, przytoczył mnóstwo różnych dykteryjek, z opowiadania których słynął pan Stasio, a także wiele opinii słynnych bokserów na temat trenera. "Tytuł nie jest przypadkowy - pisze autor. - To słowa wypowiedziane podczas pierwszego meczu bokserskiego w wolnej Polsce, który odbył się w Lublinie w sierpniu 1944 roku. Proszę sobie wyobrazić, że to określenie »ring wolny « miało dla nas symboliczne znaczenie. Staliśmy na ringu w kinie Apollo jak urzeczeni. Coś chwytało za gardło. Tak wspominał to po latach Zalewski".

Wydaje się oczywiste, że tę książkę każdy sympatyk sportu i nie tylko powinien w swojej bibliotece mieć. Dodać trzeba, że publikujący też na łamach "Gazety Wyborczej" Maciej Maj jest autorem dwóch innych pozycji o tematyce sportowej: "Z koziołkiem na plastronie" i "DaDi Przerwany wyścig".

Promocja książki i wieczór autorski odbędą się 22 czerwca 2013 roku o godz. 17.30 w lubelskim klubie Paco przy ul. Zana 22. Spotkanie poprowadzi red. Witold Miszczak.