Polacy znokautowali Europę w Szwecji. Ponad pół setki medali

Wielkim sukcesem reprezentacji Polski zakończyły się XXVIII Mistrzostwa Europy Seniorów i XIX Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwondo ITF, które rozegrano w Skovde. Polacy wywalczyli w Szwecji aż 58 medali - w tym 20 z najszlachetniejszego kruszcu.
O przewadze biało-czerwonych najlepiej świadczy to, że druga w klasyfikacji medalowej Norwegia zdobyła o połowę krążków mniej. W hali Arena Skovde krążył żart, że waga trofeów wywiezionych przez Polaków spowoduje wycofanie z promu przynajmniej jednej ciężarówki, aby nie zburzyć stabilności tej jednostki. Hymnu polskiego też można było nauczyć się na pamięć, bo Mazurka Dąbrowskiego zawodnicy i kibice wysłuchali aż 20 razy!

- To był wielki triumf reprezentacji Polski - podkreślał z uznaniem Per Andresen, prezydent norweskiej federacji taekwondo. - Wypadliście znakomicie zarówno wśród seniorów, jak i juniorów. Tylko pozazdrościć.

Według uczestników impreza była przeprowadzona perfekcyjnie. - Wszystko od początku do końca było zorganizowane bez zarzutu - mówi lublinianin Tadeusz Łoboda, prezydent Europejskiej Federacji Taekwondo. - Wielka w tym zasługa naszego rodaka Sławomira Dydiszko, który przed laty wyemigrował do Szwecji, a teraz pełni tam funkcję wiceprezesa szwedzkiej federacji taekwondo i był szefem komitetu organizacyjnego mistrzostw. To doświadczony działacz, który przeprowadził już wiele międzynarodowych prestiżowych imprez z mistrzostwami Europy i wysoko cenionym turniejem Wiking Cup. Natomiast jeśli chodzi o poziom sportowy, to mimo że zdobyliśmy tyle medali, wcale nie było łatwo. Rywale naciskali bardzo mocno. W naszym sukcesie oprócz oczywiście zawodników i zawodniczek wielki udział mieli trenerzy kadry, którzy potrafili zmotywować drużynę i właściwie ustawić wszystkich taktycznie.

Zespół żeński prowadzili Waldemar Dolecki i Grzegorz Ozimek. Męską drużyną opiekowali się Michał Korzybski i Łukasz Stawarz.

- Jestem pod wrażeniem atmosfery wśród zawodników, a szczególnie drużyny polskiej, która została poważnie odmłodzona, co sprawiło, że wstąpił w nich nowy duch, a nie ucierpiał poziom sportowy - podsumowała Katarzyna Rozwadowska, reporter Europejskiej Federacji Taekwondo, na stałe mieszkająca w Londynie.Klasyfikacja medalowa: 1. Polska (20 złotych, 12 srebrnych, 26 brązowych), 2. Norwegia (7, 11, 10), 3. Niemcy (7, 9, 8), 4. Rosja (6, 6, 15), 5. Irlandia (5, 7, 6).