Polski potop Szwecji. Suska po raz dwudziesty

Drugi dzień rozgrywanych w szwedzkim Skovde XXVIII Mistrzostw Europy Seniorów i XIX Mistrzostw Europy Juniorów w Taekwon-do ITF zdominował wyczyn Polaka Jarosława Suski. Zawodnik Lewartu Lubartów wywalczył złoty medal po raz 20. w swojej karierze!
Wszyscy byli ogromnie ciekawi, czy ten wielce utytułowany zawodnik - pięciokrotny mistrz świata po raz kolejny udźwignie presję, która na nim spoczywała. - Z pewnością będzie miał ciężko, bo wszyscy się na niego szykują - dowodził Tadeusz Łoboda, prezydent Europejskiej Federacji Taekwon-do ITF. - Zresztą w myśl starej zasady "bij mistrza". Mam jednak nadzieję, że sobie poradzi. Pewny swego nie był także sam zawodnik. - Startuję już od wielu lat, ale przed tym występem przeżywałem ogromny stres - mówi najbardziej utytułowany przedstawiciel tej sztuki walki w historii. - Niewątpliwie wygrana sprawiła mi ogromną radość - i to z dwóch powodów. Po pierwsze trzy lata temu podczas mistrzostw Europy, które były rozegrane także w Szwecji, w finale uległem Włochowi Massimo Persia, po dość problematycznym werdykcie. Wypadało więc się zrewanżować, co mi się jak widać udało. Po drugie zdobycie 20. tytułu. Samemu w to, co się wydarzyło, aż trudno mi uwierzyć. Jestem też podbudowany tym, że moje osiągnięcie spotyka się z uznaniem całego środowiska. Nie wykluczam, że w przyszłości jeszcze nieraz stanę na podium.

Trzeba od razu powiedzieć, że radość mistrza była tego dnia podwójna, bo on stanął na najwyższym stopniu mistrzowskiego podium w układach IV-VI Dan, a zawodnik, którego trenuje - Marcin Wronowski, także senior z Lewartu, wywalczył złoto w tej samej konkurencji, tylko w kategorii II Dan. - Niezwykle się cieszę z sukcesu Marcina - dodaje Jarosław Suska. - Tym bardziej że zdobył złoto po raz czwarty w karierze. Można powiedzieć, że rozpoczął pościg za mną. Jeszcze tylko 16 tytułów i już mnie ma - kończy z humorem polski multimedalista. Dodać trzeba, że podczas oficjalnej ceremonii otwarcia zawodów mistrz dał wspaniały pokaz.

Kolejny tytuł mistrzowski wywalczyła też Joanna Paprocka, która w finale kat. do 62 kg pokonała inną Polkę Ilonę Omiecińską. Złoto dla naszego kraju zdobyła też Irlandka Lyndsey Conway (indywidualne walki do 68 kg). Natomiast dla Irlandii pierwsze miejsce wywalczyła Polka Agnieszka Aziewicz w układach II Dan.

Do tej pory reprezentacja Polski wywalczyła 45 medali - 10 złotych, 11 srebrnych i 24 brązowe.

W drugim dniu zawodów złote medale dla Polski zdobyli: Maciej Żuk (indywidualne układy I Dan), Jarosław Suska (indywidualne układy IV-VI Dan), Marcin Wronowski (indywidualne układy II Dan), Rafał Zgorzelski (indywidualne walki do 57 kg), Mateusz Kamiński (indywidualne walki powyżej 85 kg), Joanna Paprocka (indywidualne walki do 62 kg).