Sport.pl

Joanna Mucha bije na alarm: nasze dzieci będą żyć krócej

W piątek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbył się Kongres Sportu Powszechnego. Minister sportu i turystyki Joanna Mucha w trakcie spotkania podkreśliła wagę aktywności fizycznej: - Jeśli nie zachęcimy dzieci do sportu, będziemy zbierać straszliwe żniwo - przekonywała.
Zorganizowany w Lublinie Kongres Sportu Powszechnego był już 12. tego typu spotkaniem, mającym na celu poprawienie ogólnie rozumianej aktywności fizycznej w Polsce. Oprócz pani minister udział w nim wzięli między innymi prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman, wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, członek zarządu województwa Tomasz Pękalski, a także znakomici byli sportowcy: Artur Partyka, Paweł Januszewski i Sebastian Chmara. Przybyli również przedstawiciele środowiska sportowego oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele WF-u.

- Dzisiejsza młodzież według najnowszych badań ma być pierwszym pokoleniem w dziejach świata, które będzie żyło krócej niż ich rodzice. Wszystko przez otyłość i brak ruchu. Musimy więc zrobić wszystko, aby ten trend odwrócić. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy zbierać straszliwe żniwo - alarmowała mister Mucha. I przedstawiła przekonujące statystyki. - Lekarze u niemal 90 proc. dzieci diagnozują wady postawy. Powszechne jest również unikanie przez młodzież zajęć z WF-u w szkołach. W pewnej szkole kilkaset dzieci miało różne zwolnienia z WF-u. Po tym, jak dyrektor porozmawiał z każdym z rodziców tych młodych osób, z zajęć zwalniało się już tylko czternaścioro dzieci! - mówiła minister sportu i turystyki.

Podkreślono jednak, że na Lubelszczyźnie w ostatnich latach zrobiono naprawdę dużo, aby młodzież miała warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu.

- Szybko likwidujemy białe plamy na mapie infrastruktury naszego regionu. W budowie są stadion i pływalnia w Lublinie, ale pochwalić możemy się również innymi obiektami. W województwie lubelskim powstało 149 orlików i 12 "białych orlików". Nikt, kto złożył wniosek o ich wybudowanie, nie dostał odmowy - powiedział marszałek Krzysztof Hetman.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwrócił również uwagę na fakt, że obecnie w naszym regionie prowadzi się wiele działań mających poprawić sportową infrastrukturę Lubelszczyzny.

- W Lublinie powstają obecnie bardzo nowoczesne obiekty - pływalnia olimpijska i stadion na poziomie europejskim. To ostatni moment na rozbudowę infrastruktury sportowej, później już nie będziemy mieli na to takich środków - stwierdził prezydent Żuk.

W trakcie kongresu poruszono wiele spraw nurtujących środowisko sportowe i zadawano dużo pytań. Szczególnie dotyczących sportu dzieci i młodzieży, a także zakresu obowiązków animatorów sportu. Pani minister i eksperci starali się na nie odpowiedzieć, a także zanotowali wiele postulatów dotyczących problemów, o których była mowa. - To, co robimy teraz, jest czymś zupełnie nowym - stwierdził Artur Partyka. - Taka dyskusja powinna się odbyć już po igrzyskach olimpijskich w 2004 r., a nie dopiero teraz. System ówczesnego funkcjonowania sportu doprowadził nas do miejsca, w którym jesteśmy. Przegrywamy rywalizację z innymi dziedzinami życia i musimy z tym walczyć. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku i jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju pomysły, natomiast stary system działania sportu w naszym kraju musi się zmienić.

Podczas spotkania grono działaczy, trenerów, nauczycieli zostało odznaczonych "Za zasługi dla sportu".

Komentarze (1)
Joanna Mucha bije na alarm: nasze dzieci będą żyć krócej
Zaloguj się
  • rutekbtm

    Oceniono 8 razy 6

    Nasze dzieci będą żyły krócej.....a Pan Tusk dopier.....nam robote do 67,między innymi dlatego,że niby będziemy żyć coraz dłużej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX