Na lubelskim ringu Karolina Michalczuk powalczy o 12. złoto

XIII Mistrzostwa Polski Seniorek odbędą się w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy al. Zygmuntowskich. Wielką faworytką jest najbardziej utytułowana polska zawodniczka Karolina Michalczuk z Paco Lublin.
W ostatnich latach wychowanka trenera Władysława Maciejewskiego boksowała w kat. 51 kg. Było to podyktowane tym, że jej koronnej wagi - 54 kg nie było w programie igrzysk olimpijskich. Niestety w Londynie Karolinie się nie powiodło i wróciła do domu bez medalu. Teraz wystąpi w kategorii, w której odniosła największe sukcesy w swojej karierze łącznie ze zdobyciem mistrzostwa świata i dwukrotnie Europy. - Ta impreza jest także ukłonem, w stronę Karoliny, która rozsławiała nasz region na ringach całego świata - mówi Piotr Osiak, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. - Poza tym wywalczyła dla naszego regionu 11 tytułów mistrza Polski z rzędu. Teraz staje przed szansą, aby uczynić to po raz 12. W sumie na lubelskim ringu przystąpi do rywalizacji około 80 zawodniczek, w tym pięć z naszego regionu. Oprócz Karoliny wystartują: Emilia Świderska, Agnieszka Osial, Anna Maksim z łukowskich Orląt i Małgorzata Choma (Mechanik Włodawa). Liczę, że wszystkie nasze bokserki zdobędą medale.

Dla Karoliny Michalczuk mogą to być ostatnie amatorskie mistrzostwa Polski, bo zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami AIBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu) limit wieku wynosi 34 lata, a tyle właśnie w grudniu tego roku pięściarka Paco ukończy. Ostatnio jednak sporo się mówi o możliwości wprowadzenia pewnych zmian m.in. dotyczących też wieku i przesunięciu tej granicy do 40 lat. Ponoć decyzja ma zapaść w czerwcu tego roku. Jeśli tak by się stało, to Karolina mogłaby jeszcze ubiegać się o start w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

- Do mistrzostw przygotowywaliśmy się bardzo starannie - zapewnia trener Władysław Maciejewski. - Zresztą tak jest zawsze. Chcę przypomnieć, że oprócz 11 złotych medali mistrzostw Polski Karolina sześć razy była uznana za najlepszą zawodniczkę tej imprezy. Teraz przydałby się 12. tytuł, tym bardziej że turniej odbywa się w Lublinie. Co zaś się tyczy podniesienia limitu wieku, to byłaby to bardzo dobra wiadomość dla mojej podopiecznej. Ona późno zaczęła uprawiać pięściarstwo, bo w wieku 20 lat, więc nie jest jeszcze "wyboksowana" i może podjąć kolejne wyzwanie. Natomiast jeśli nic się nie zmieni i przyjdzie jej zakończyć karierę, to uważam, że znakomicie sprawdzi się w roli trenera.

Program zawodów

czwartek 7 marca: godz. 17 walki eliminacyjne

piątek 8 marca: godz. 11 - ćwierćfinały - pierwsza seria

piątek 8 marca: godz. 17 - uroczyste otwarcie mistrzostw

piątek 8 marca: godz. 17.30 - walki ćwierćfinałowe - druga seria

sobota 9 marca: godz. 11 - walki półfinałowe

sobota 9 marca: godz. 17 - walki półfinałowe

niedziela 10 marca: godz. 11 - walki finałowe