Sport.pl

Dziki maraton lubelski startuje już w sobotę

Choć wiele polskich miast organizuje własne maratony, Lublin nie postarał się dotąd o taką oficjalną imprezę u siebie. Lubelscy biegacze wzięli więc sprawy we własne ręce. W sobotę przebiegną maraton, który nazwali ?dzikim?.
Bieg zacznie się o 9 na placu Litewskim. Po drodze zawodnicy okrążą Zalew Zemborzycki, a metę przewidziano na Błoniach pod Zamkiem. Nie będzie to wyścig, bo wszyscy będą biegli razem, w zwartej kolumnie. Planowane tempo biegu to nieco mniej niż 10 km na godz.

Pokonanie ponad 42 km to dla wielu sportowców nie tylko ogromny wysiłek, ale i filozofia życia. - Walka z bólem i cierpieniem podczas tak długiego biegu to współczesny heroizm - mówi Jan Kondrak, znany lubelski wykonawca z zespołu Federacja i były radny Świdnika. Artysta już kilka razy brał udział w maratonach.

Organizatorzy imprezy nazwali maraton "dzikim", ponieważ nie jest on tak solidnie zorganizowany jak inne tego typu imprezy w Polsce. - Niesamowite w całej sprawie jest to, że wszystko powstało oddolnie. Takie imprezy zazwyczaj organizowane są przez jakąś instytucję, a dopiero później szuka się chętnych do biegu. W tej sytuacji było dokładnie na odwrót - mówi Jan Kondrak. Oficjalnie organizatorem wydarzenia jest Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe.

W maratonie pobiegnie około 100 osób. Wielu z nich to debiutanci. Niektórzy planują przebiec tylko część trasy, więc dołączą do biegaczy w trakcie maratonu. Punkty przyłączania się do grupy zaplanowano w połowie drogi oraz na ostatnich 10 i 5 km.

- Nie ma lepszej promocji miasta jak maraton. Takie wydarzenia napędzają rozwój gospodarczy - mówi Zbigniew Jurkowski, radny Lublina. Na przyszły rok miasto planuje zorganizować prawdziwy, miejski maraton. Ten sobotni ma być zachętą do ćwiczeń. Jeśli osoba o przeciętnej sprawności zacznie już teraz trenować, to ma szansę złapać formę jeszcze przed przyszłorocznym maratonem. Niektórym lubelskim biegaczom przygotowanie się do przebiegnięcia 42 km zajęło zaledwie 10 miesięcy.

Jeśli ktoś chce dołączyć do uczestników sobotniego maratonu, może zgłosić się na info@maraton.lublin.eu.